Прокуратурата преследва любителите пивовари

Всичко свързано със законовата страна на домашното пивоварство, както и домашното винопроизводство.

Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 15 Юли 2021, 14:35

Здравейте,
На 02.07.2021 г. със съдебно разпореждане по искане на прокурор в дома ми дойдоха 4-ма митничари. Тъй като, аз не правя бира за продажба, а само за собствена консумация без притеснение ги допуснах и дори и показах тенджерите в които приготвям бирата си. Показах им и една каса (36 литра) бира (barley wine, 19 Плато), която си беше лично за моя консумация. Тази бира е достатъчно трайна и без проблеми издържа с години - даже става по-добра!
За моя изненада, митничарите се натегнаха и ми конфискуваха бирата, като дори ми написаха и фиш за маловажно адм. нарушение за 50 лв.
Ще се опитам да обжалвам както конфискацията, така и глобата, но ви моля и за вашето съдействие, защото както това се случи на мен, така може и на всеки от вас да направят.
Тук са документите, които попълваха при обиска:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот dzhin » 15 Юли 2021, 15:13

Това е нелепо.

А под какъв предлог са влезли във вас и какво точно са търсили?
По сигнал ли са дошли?
dzhin
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Мар 2020, 18:22

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 15 Юли 2021, 15:39

По сигнал е (донос). Бях в листата на ИТН за област Шумен и може би това е причината хората на Гешев и калинките на местния кмет Л.Христов да се така активни.
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот 19122 » 15 Юли 2021, 17:54

и какво следва-да те съдят?
по тая логика всеки домашен пивовар не трябва да се хвали, че си вари бира...
19122
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Ное 2019, 14:04

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 17 Юли 2021, 12:12

Да - такава е логиката на митническите служители.
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 30 Юли 2021, 12:11

Днес получих отговора на Агенция Митници.
Оказва се, че според тях дейността ни е незаконна и даже подлежи на санкции по НК!!!
Прилагам отговора на директора на Агенция Митници Павел Тонев.
Прикачени файлове
otgovor_AM.pdf
(1.28 MiB) 932 пъти
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот paputry » 30 Юли 2021, 17:56

Ако са те хванали с голямо количество бира и са те хванали при продажба - това си е кофти. ... но все си мисля, че адвокат ще те консултира по-точно. До колкото знам, за няколко бири (10 - 20бр) няма да се стига до съд.
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот nedkost » 02 Авг 2021, 14:47

Не, бирата (36 литра) си беше само за лична консумация. Никога не съм правил бира с комерсиални цели.
nedkost
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Яну 2016, 18:41

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот djajev » 29 Юни 2022, 10:01

Здравейте Колеги,
Смятам, че случаят е силно притеснителен и АДПБ трябва да заеме принципно становище, защото като организация (независимо дали колегата е ваш член или не) имате някаква тежест. Да не забравяме, че това може да се случи на всеки един от нас!
Ще ме извини потърпевшия господин, но ми се струва, че е предприел ответни действия без да потърси мнението на правен съветник и под афект, което го тласка към необмисленото действие да си иска 50-те лева, обратно и да иска още 50 лева за разходите, които е направил за производството на въпросната напитка.
Мисля, че единственият правилен довод е, че напитката не е произведена за продажба. Исканията да си правим фирми, за да си варим бира за собствена консумация са огромна глупост. Фирмите се правят за да извършват търговска дейност, т.е. да произвеждат стоки и услуги, предназначени за пазара.
ДОПИТАЙТЕ СЕ ДО АДВОКАТ!
И, нека АДПБ вземе някаква позиция, за да докаже смисъла на своето съществуване! Основната й същност не е да даде 10% отстъпка на членовете си на сайта на Виктор, а да представлява и защитава интересите на членовете си (а в европейски план е прието и на нечленовете, занимаващи се със същата дейност) пред институциите... Иначе ще докажете, че сте поредната абсолютно безсмислена организация.
Желая на всички мъдрост и ви призовавам за общото ни благо да се въздържате от емоционални и необмислени действия!
djajev
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Ное 2015, 19:09

Re: Прокуратурата преследва любителите пивовари

Мнениеот GunGod » 04 Юли 2022, 14:27

Според мен Стоян трябва да иска среща с министъра за да се обсъди това недомислие! Тук не става дума за кмета, попа, топа и т.н. а за правото на всеки българин да си прави бира.
Едва ли има по важна точка на дневен ред в АДПБ от правото да варим бира!
Нали уж сме еропийци? Според европейския регламент домашното биро производство за собственя консумация е разрешено и освободено от акциз.
Щом ще го караме европейски редно е и в България да е така! Ако пък министъра който и да е в последствие понеже често се сменяват на последък не ги приеме ще ходим там да пушим и пием бира.....да паркираме временно.... там каквото можем и е позволено...!
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Следваща

Назад към Закони и право

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron