Хладилници - доработка и приложение

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 05 Мар 2017, 00:48

Убеден, че точните температури са изключително важни в различните етапи на домашното пивоварене, се сдобих с три хладилника втора ръка почти без пари, с намеранието да ги "пипна" малко и да ги използвам за различни цели, в зависимост от моментните нужди.

Първият вече е в употреба без никакви подобрения. Пълен е с бутилирана бира за отлежаване. Монтирах му само на вратата такъв термометър:
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_28_33&products_id=203
Сондата пуснах вътре по средата на височината на хладилника. В момента потдържа 5-6градуса.

Втория го оборудвах с такъв термостат:
http://duelbg.com/bg/catalog/cat:termostati-prodigy1
Взех си този с късия осезател, за да мери температурата горе-долу в средата на хладилната част, където съм го монтирал.Температурата му се регулира в широки граници. От -30 До +30градуса. Хладилникът би могъл да се използва както за отлежаване на бутилирана бира, така и за кегератор. И най- важното - за ферментация на всички стилове, независимо от летните горещини. За последното всъщност съм предвидил третия хладилник, ще стане дума по-долу за него.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 05 Мар 2017, 00:53

Третият хладилник смятам да го оборудвам с електронен термостат. Там вече температурите се регулират много точно. Задава се най - висока температура, при която компресорът включва и най - ниска, когато изключва. Хистерезисът (разликата между двете температури) също може да се настрои. Има различни видове термостати:

http://www.ebay.com/itm/12-220V-10A-Digital-LED-Temperature-Controller-Thermostat-Control-Switch-Probe-/272486467198?var=&hash=item3f7175867e:m:mZy506VozH9kJXLsggB-Mlw
Този е удобен. В средата показва моментната температура. Крайните дисплеи са за ниската и високата.

http://www.ebay.com/itm/220V-Digital-LED-Temperature-Controller-10A-Thermostat-Control-Switch-Probe-New-/272451390201?hash=item3f6f5e4af9:g:29IAAOSwo4pYK~lj
Този е в кутийка.

http://www.ebay.com/itm/220V-Digital-LED-Temperature-Controller-10A-Thermostat-Control-Switch-Probe-New-/272451390201?hash=item3f6f5e4af9:g:29IAAOSwo4pYK~lj
Аз съм се спрял на този, защото е удобен за вграждане във вратата на хладилника.

Необходим е и един адаптор на 12 DC12V. С такова напрежение се захранва термостата. Релето на конкретния модел го дават за 10А, което е предостатъчно за един компресор, но ми казаха, че пусковият ток бил голям и не е лошо да се сложи такова реле:
http://www.ebay.com/itm/New-Plastic-Metal-Solid-State-Relay-SSR-DC-DC-25A-3-32VDC-5-60VDC-TS-/172167582253?hash=item2815fcd22d:g:CcIAAOSwHMJYMutw

Всичко това ще струва около 20-тина лева.

Дотук - добре. Високите външни температури не ме плашат. За да не съм зависим и от ниските такива, смятам да сложа и нагревателен елемент, който да се командва от още един термостат. Например това:
http://duelbg.com/bg/catalog/cat:silikonov-nagrevatel-bez-termostat
Ще го намотам под най-долната решетка на хладилника. При нареждането не трябвало да се пресича кабел върху кабел, за да не прегрее на пресичането и да изгори. Не знам само колко метра (колко вата мощност) ще ми трябват, но мисля, че 80, или 120 са достатъчни. Още двайсетина лева.

Ето каква ми е цялостаната идея:
Да речем, ще ферментираме с дрожди Нотингам. Целя постоянна температура в хладилника от около 15градуса. Настройвам термостата на компресора от 16 до 14грдуса. Настройвам термостата на нагревателя от 12 до 13.5градуса. Теоретично температурата не би следвало да мине границите от 13.5 до 16, независимо от околната температура. Ще видим как ще се случи на практика. Ако се получи, ще мога да си правя както пшенични бири, така и лагери през всеки сезон, без да се притеснявам къде да местя ферментатора и какви условия да му осигурявам и пак да не се знае дали ще вляза в желаните температури.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Dejmos » 06 Мар 2017, 18:28

Продават се терморегулатори, които могат да контролират едновременно нагревател и охладител. С програмируем хистерезис. Нагласяш 14-16 градуса, над 16 включва компресора на хладилника, под 14 - нагревателя.

Има обаче един проблем, ако сондата на термостата е сложена в бирата - докато бирата се стопли (охлади) до желаната температура, хладилникът ще се загрее (изстине) далеч извън желания диапазон. След изключване на нагревателя (компресора), бирата ще продължи да се загрява (охлажда), което ще я изкара извън противоположната граница и ще включи компресора (нагревателя).
Това ще вкара системата в непрекъснат цикъл на загряване/охлаждане.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 09 Мар 2017, 02:38

То е ясно, че сондата трябва да бъде извън бирата. Термостатът - настроен на около 2 градуса под желаната температура за ферментация, заради нагряването от самия процес. Иначе инерцията от загряването и охлаждането на такъв голям обем течност ще бъде няколко часа и не знам какво би се получило.
И друго си мисля - разликата между температурите за включване на компресора и на нагревателя, трябва да бъде по-голяма. Защото ако компресорът се включи на 16, докато охлади и спре, ще стане по-ниска от 14 и нагревателят ще се включи, преди той да е спрял. Пак непрекъснат процес и едновременна работа на охлаждане и нагряване. Или пък прекалено малък хистерезис и включване за няколко секунди, но на често. Възможно е да изгори компресорът и да нагори релето.
Хубавото е, че всички тези термостати са със регулируеми температури на включване и рагулируем хистерезис. Просто трябва да се експериментира на практика.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Dejmos » 10 Мар 2017, 01:45

Добави един вентилатор вътре.
Ще изравнява температурата в целия обем на "климатичната камера" и ще премахне нуждата от голям хистерезис на термостата.

П.П. Леле. След десетина дни недоспиване изпих 2 литра от последната си бира. Клонинг на Triple C, но с 6,7% алк. Въпреки якото мезе, се чувствам наквасен. За да напиша това без грешки ... трябваше да коригирам доста грешки...

П.П.П. Трябва ни емотикон "I've drunk too much". :lol:
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 08 Апр 2017, 08:58

Готов съм и вече няколко дни тествам хладилника, като го ползвам за газиране на бутилирана бира.
Получи се задоволително добре. Работи и потдържа зададената температура. Ето какво се получи:

[img]
IMG_20170404_085155.jpg
[/img]

[img]
IMG_20170404_085155.jpg
[/img]
Прикачени файлове
IMG_20170404_094457.jpg
IMG_20170404_085155.jpg
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 08 Апр 2017, 08:59

Снимките са кофти, но се вижда горе-долу. В крайна сметка, поръчах точно такива термостати, тъй като са удобни за бързо задаване и пормяна на настройките на желаните стойности. Поръчах ги от тук, дойдоха за по-малко от месец:

http://www.ebay.com/itm/142225300226?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=441292672321&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Малко сгреших, че средното дисплейче, което показва моментната темература, измерена със сондата, не е с десети от градуса. Реших, че няколко десети не са от значение и това е така, но има друг момент. Ако разликата от температурата на включване и изключване е само един градус, при достигане на стойността на изключване, компресорът (нагревателят) изключват, но стойността се сменя няколко пъти за кратко, докато се успокои и така се получава непрекъснато включване и изключване много пъти за няколко секунди. Това е предпоставка за нагаряне на реленцето на термостата. Затова е много по-удачен този модел, тук можеш да зададеш хистерезис дори половин градус:

http://www.ebay.com/itm/12-220V-10A-Dig ... XLsggB-Mlw

Сега, ако ми е нужна средна температура 15 градуса примерно, задавам на компресора 18 - 16 , а на нагревателя 13 - 15. А ако ползвах дисплей с десети, може да се настрои на 17 - 16 и 14 - 15 съответно. Стеснява се малко границата. Всъщност не е толкова фатално, защото има голяма инерция, докато се промени температурата на такъв голям обем течност, но все пак е за предпочитане втория вариант.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 08 Апр 2017, 09:17

Точно този вид термостати са без кутийки, само платки. Аз си направих кутийка от прозрачен плексиглас. Може да се ползва всяка подходяща по размер кутия - за храна, за ел. табло... само да е с прозрачен капак.

Нагревателят ми е точно такъв, 120W, идеален е като мощност. Загрява един градус за около минута - две:

http://duelbg.com/bg/catalog/cat:silikonov-nagrevatel-bez-termostat

Намотах го на страничните и задната стенички на хладилника, ниско долу, над първата решетка. В момента нямам снимка, ще кача. То всъщност се получиха две дължини и половина, с по 2-3см разстояние. Кабелът е гъвкав и удобен за извиване, хванах го с кабелни скобички за пластмасата на хладилника. Важно е да не се пресича.

Взех си и такова SSR реле (за компресора):

https://www.aliexpress.com/item/1PCS-SSR40DA-SSR-40DA-Manufacturer-40A-ssr-relay-input-3-32VDC-output-24-380VAC/32671544466.html

Нужен е и трансформатор 220V AC - 12VDC. Става всичко, което може да се сетите. Такова, което се пъха в контакта, като зарядно за телефони например. Аз ползвах драйвер за лед осветление 1А, около 8лв. Не е нужно по-мощно.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Хладилници - доработка и приложение

Мнениеот Текс » 08 Апр 2017, 09:50

Как свързах всичко:
Не съм специалист, но ми го обясниха простичко и го направих без особени затруднения.
- Отворих капачката на клемите при компресора. Там откачих кабела, който води навътре в хладилника, към неговия си термостат - вече не ни е нужен.
- Монтирах долу ниско при компресора трансформатора на 12V, като го захраних с 220V директно от кабела с щепсела.
- Отведох 12V до кутията с термостатите и ги свързах, то си е означено на тях + / - 12V
- Свързах нагревателния кабел с 220V, като прекъснах веригата със силовата верига на единия термостат.
- Монтирах пак отзад, ниско до компресора SSR-релето. Подадох му ток 12V за оперативната верига от трансформаторчето, която пък верига прекъснах чрез втория термостат. Чрез силовата верига на SSR релето, прекъснах веригата на компресора. Надявам се да съм го обяснил правилно. То е елементарна схема, не съм сигурен как точно се чертае нагледно.

Накратко - 12V от трансформатора са ни нужни за електрониките на термостатие, както и за оперативните вериги, командващи релетата. Силовата верига на нагревателя е прекъсната с единия термостат, а на компресора - с другия. Не е абсолютно необходимо да се ползва SSR за компресора, препоръчително е.
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник


Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта