Страница 1 от 2

Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2013, 20:57
от misho5kov
На няколко места срещнах споменато по нещо за карбонизацията. С допулнителен въглероден двуокис, има дори такава тема, мисля че е ясно. По интересно ми е със захарен сироп преди ботилирането, или със заделяне на неферментирала мъст /Виктор някъде беше споменал за такъв вариант/ но моля за подробности, ако може и дозировки. Какви са разликите? За коя бира каква карбонизация се препоръчва? Благодаря предварително!

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2013, 10:42
от victoryvt
Темата е доста обширна.
Накратко :

1. По германски тертип : Заделя се 10% от общата незаквасена бирена мъст , получена след варенето и охлаждането и се съхранява в хладилник, фризер и т.н. докато останалите 90% си ферментират докрай. После при бутилирането се вади от хладилника, темперира се и се смесва с готовата зелена бира. Така в бутилираната бира се появяват около 1% неферментирали захари и пресни минерали (това е предимство) и дрождите в бутилката ги доразграждат като с това насищат бирата с въглероден двуокис (карбонизират).

2. По американски тертип : Не се заделя нищо, ферментира си бирата и преди бутилиране се добавя около 1 % захар в някаква форма : глюкоза, декстроза, кристална захар, мед, варианти има много. Количеството захар се изчислява по формула в зависимост от температурата на ферментация, степента на ферментация (атенюация или по-просто казано - дали са свалили екстракта до теоретичния минимум - зависи от типа дрожди), вида на избраната захар , както и най-вече стила бира - някои изискват висока газировка, други (английски ейлове) по-малка и т.н.
В нета има много онлайн калкулатори , който е фен нека ги пробва.

3. Същото като 2. но се добавя малцов екстракт от подобен на бирата тип - светъл, амбър, тъмен, екстра тъмен ...

Аз съм пробвал почти всичко, смятал съм с онлайн калкулатори и т.н.
Сега вече малко ме намързява та не си давам зор да смятам, а просто добавям на 500мл. бутилка една чаена лъжичка захар, на 2литрова бутилка една супена лъжица с връх.

Знам че воеводата cerevesa ще ме захапе , че въвеждам народа в заблуждение, но за кристална захар и добре газирана бира - 10гр. на литър е долу-горе златната среда.

Понякога се налага да се добавят и дрожди - за тежки и високоалкохолни бири, които са стояли по месец за вторична ферментация и са натрупали 9-10% алкохол - дрождите им са вече на смъртно легло и не е сигурно доколко ще газират бирата. Добавката е във вид на няколко трошички на бутилка, но действа желязно !
Освен това можеш да ферментираш главното количество бира с един тип дрожди, а да газираш с друг.

Германският начин е свързан с техния закон за чистотата на бирата, който не им позволява да ползват друго освен малц, вода и хмел.
Американският начин добавя около 0.4-0.5 % алкохол към крайната бира и това трябва да се отчита при определянето на стила.

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2013, 12:49
от ivan.karr
Вариант на 1. е да следите захарността със захаромер и като стигне около 5-4% - пълните в бутилки и на студено, да отлежава.

Карбонизация със сух лед

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 09:48
от bogos
Сухия лед представлява въглероден двуокис замразен до -60 или -80 градуса. В гугъл лесно може да разберете от къде може да си го набавите. Може да се съхранява ден - два или повече в зависимост от количеството, но задължително в кутийката с която сте го получили и в фризера.
След като е готова бирата, разлива се в бутилки и секунда пред затварянето се добавя сух лед колкото 3-4 грахови зърна. Бирата е готова за консумация до 20мин. и след като се охлади разбира се.
НИКОГА НЕ ПРЕДОЗИРАЙТЕ! Има опасност да се пръсне бутилката ако добавите голямо количество, например колкото бучка захар.

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 11:32
от victoryvt
Чудесно предложение, но може ли все пак с мерки като грамове или мл. да го разпишем ?
И дали си го тествал лично или цитираш други източници ?

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 09:21
от bogos
Лично съм го тествал но не с бира, още не съм стигнал до там. Правил съм го с вода и разни сокове. Точна дозировка няма. В пвс бутилка от 2 литра на кока кола слагам колкото бучка захар, ако сложа 2 бучки оставям бутилката в банята, обикновенно тя издържа въпреки че е издула с 30-тина %, но пък съдържанието и след това е убийствено газирано.
Така че всичко е до опит и вкус.

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 10:22
от bogos
Ето и друг бърз вариянт идеален за проби: http://vrita.net/content/%D1%81%D0%B8%D ... 0%B4%D0%B0

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 14:14
от victoryvt
Птрончетата са скъпи.
Някой ме беше питал за цена, но не намерих добра.

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 07:42
от ВескоВарна
Патрончетата СО2 са по 12г и добрата цена е 1-1,20лв. В оръжейните магазини са 1.50-2лв.
Каква е дозировката при карбонизация с мед? Извинявам се,че упорито отбягвам бялата захар. С фруктоза някой пробвал ли е?

Re: Карбонизация на бирата

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 11:23
от daniel.trifonov
С мед е малко по-сложно. Неговото захарно съдържание варира в зависимост доколко са го изсушили пчелите. Обикновено е между 60 и 80%. Освен това е желателно да мине някаква форма на стерилизация - да ври за кратко с малко вода например.