Първа успешна варка

Модератор: Martin

Първа успешна варка

Мнениеот biroin » 22 Фев 2021, 15:26

Здравейте! И още с началото искам да поздравя всички, които се занимават с това изключително хоби.
Та накратко. Успях. Стана една прекрасна бира... Но свърши. И само 1 бутилка даде дефект заради тапата. 1.6 малц, хмел халертау 25 гр. за 60 мин + 25 за 10 мин. Директно озахаряване. Начален екстракт 10.5 л. Краен екстракт 5 л. Дрожди за обща горна ферментация. Без стартер. Ферментация на 1 л. бира 7 гр. захар. И след 7 дни дегустация. Но... не бях предвидил, че един кухненски котлон не може да грее толкова и ще ми изпари водата. На газ ли сте? Или с вряла вода доливате? Губят ми се 5 литра в сметките.
biroin
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2021, 17:18

Re: Първа успешна варка

Мнениеот GunGod » 22 Фев 2021, 17:05

Успех колега, честито! При толкова хаотична конкретика се учудвам че само 5 ти се губят ! :mrgreen:
Следващия път повече!
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: Първа успешна варка

Мнениеот biroin » 23 Фев 2021, 18:27

Нямаше да успея без всички вас тук! Четене и четене му е майката. Никой не се е родил научен. Всеки се учи от грешките си. Обаче... вкусът на тая първа бира няма да я забравя. За втора варка ще повторя първата рецепта и ще гледам да не я затрия.
biroin
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2021, 17:18

Re: Първа успешна варка

Мнениеот GunGod » 24 Фев 2021, 13:25

biroin написа:Нямаше да успея без всички вас тук! Четене и четене му е майката. Никой не се е родил научен. Всеки се учи от грешките си. Обаче... вкусът на тая първа бира няма да я забравя. За втора варка ще повторя първата рецепта и ще гледам да не я затрия.

"Повторението е майка на знанието!" така че освен четенето прктиката също помага доста!
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: Първа успешна варка

Мнениеот biroin » 25 Фев 2021, 19:48

Благодаря! За "моите бъдещи творчески планове". Мисля да правя традиционни варки и да се придържам към рецептите. За импровизации не съм дорасъл. Нито имам опит. Това си беше случайност. Ама ВКУСНА!
biroin
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2021, 17:18

Re: Първа успешна варка

Мнениеот Flexfit » 12 Мар 2021, 11:52

Здравейте на всички и от мен.Аз още не мога да се похваля с първа варка но съм на 90% чакам газировката :angry-screaming: .Направих тъмен Ел 58л Пейл ейл
малц Карамел малц Черен малц и хмел Fuggles хмел EKG със S04 дрожди .Когато налея първата чаша ще се похваля.
Flexfit
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Фев 2021, 11:33

Re: Първа успешна варка

Мнениеот biroin » 15 Мар 2021, 21:26

Здравей от мен! Четене, четене и пак четене му е майката. Не съм експерт пфффф - че аз даже 3-та варка не мога да изчакам. Седя сега и я гледам. И като каже клапана "тука съм" и става едно хубаво. Блйоп. И! Повярвай ми, много хора ще почнат да ти завиждат. Да казват, че твоята бира не струва и и такива глупости. Аз казвам - добре, ама те през цялото време са пили купешка... Гадняр съм, нали? Да пресипеш от кенче от тяхната любима бира и да оплюят купешката бира, която си пият, защото я смятат за твоя. Преместих я в шише. Не съм се смял толкова никога.
biroin
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Фев 2021, 17:18


Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта

cron