Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Модератор: Martin

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 25 Яну 2017, 10:00

За да мина на кегове ми трябва голям хладилник(фризер). Просто нямам физически място за него, не е проблем да го купя и конструирам. Има ли варианти на малък такъв за два кега (35 литра варка) и бутилка за газиране?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот bojo » 25 Яну 2017, 11:38

Това ако те устройва
http://forum.beer-bg.com/download/file.php?id=1814&mode=view
http://forum.beer-bg.com/download/file.php?id=1812&mode=view
Зад кантите е бутилката с СО2.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 25 Яну 2017, 12:19

bojo написа:Това ако те устройва
http://forum.beer-bg.com/download/file.php?id=1814&mode=view
http://forum.beer-bg.com/download/file.php?id=1812&mode=view
Зад кантите е бутилката с СО2.

Браво колега, много елегантно решение, направо ме убеждаваш :)

Понеже не съм се интересувал от кегератори до сега, ме интересува следното: Ако реша да занеса на някъде от домашната биричка, как постъпвам?
Може ли директно да налея в 2L PVC или например няколко по 0.5L и да бутилирам направо газирана?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ALL_ON » 25 Яну 2017, 12:21

Може, но ти трябва приспособление. Пълначка с противоналягане :) http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... cts_id=216
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот asenr » 01 Фев 2017, 09:16

Yaskata написа:Асене кога/как и колко баварска мандарина сложи на твоя вит?

Извинявай, Яска, ама не съм ти видял въпроса. Сложих 1 грам на литър за 10 минути.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 13 Фев 2017, 10:16

Вчера беше ред на 5 варка, отново Irish Red Ale. Споделям как мина процеса и какви трудности срещнах.

Pilsner Malt (Светъл малц) - Гърция - 4,70кг;
CARAAROMA® Карамелен малц - 0,8кг;
CaraPils - malt (Кара-Пилс малц) Вайерман Германия - 0,5кг;
Или общо малц - 6кг;
Citra 10 гр@50 min
Magnum 20 гр@50 min
Citra 10 гр@20 min
Citra 10 гр@5 min
Дрожди: Nottingham Ale , насипни 11гр.
Вода за озахаряване - 18л;
Вода за промиване - 24л;
Варене 1 час;
OG: 13.5P
Литри пивна мъст във ферментатор - 32л;
По мои сметки, екстрактивност - 70,88%, ефективност: 90,87%

Голям мерак беше да изпробвам новите подобрения - стойката за 3 степенна система, Sparge Arm, нови термометри, включително такъв монтиран на MLT, ел. бъркалка и най-вече ел. казана, на който монтирах кран и сложих фалшиво дъно.
И сега за процеса и трудностите:
1. Подгрях вода до 72 градуса и добавих малца. Стигна до ръба трудно го разбърках, но постепенно слегна и стана по-лесно. Сравнително лесно поддържах 65-66 градуса.
2. Тествах бъркалката, но моторчето явно не е от чистачки и му дойде в повече гъстия майш. Махнах го и продължих на ръка.
3. Докато озахарявах, тествах крана и фалшивото дъно, като източвах в една кана и след това връщах от горе. Първоначално се зарадвах, че работи добре, но на 5-тия литър отказа. След разбъркване, с мъка успявах да събера по едно канче. Добре че тествах по рано, за да не разчитам на това фалшиво дъно за промиването. Бързо до мазето, взех стария лаутер-тюн и след като свърши озахаряването прехвърлих всичко в него и промивах в него.
4. Промиването със Sparge Arm e песен - препоръчван на всички да сглобят, много улеснява процеса и автоматизира промиването. Единствено регулирах крана колко да пуска, за да не прекалено много или прекалено малко водата над малцовото легло.
5. С тристепенната система лесно се прехвърля от един съд в друг и се избягва местене и вдигане на вече тежките съдове.
6. Варенето направих с 2 бързовара и доста бързо кипна. (един 2kW и един 1kW);
7. Реших след варене, охлаждане и whirlpool да не филтрирам всичко през торбата за филтриране. Прелях от казана в ферментатора през едно ситно сито за брашно и само последните 5-6-7 литра през торбата. Получи се 3 пъти по бързо, но резултата ще видя в крайната бира.
8. Засях дрождите, (предварително активирани на стартер).
9. В крайна сметка 32 литра във ферментатора, които днес сутринта вече бълбукаха.

Сега за проблема с фалшивото дъно: бях пускал снимки на фалшивото дъно, вие казахте че са малко дупките, но аз след това направих горе долу двойно. Отворите са направени със свредло 2мм. Къде е проблема и защо не протичаше както трябва през него? Дали да си играя още с него или да сложа една базука. Аке сте правили базука, кажете лесен и удобен начин, трябва ли да слагам тел вътре, за да не се смачква от тежестта на малца, вкякви напътствия ще са ми от полза. Моля за съвет?

Ето снимка от процеса:
20170212_121722.jpg


И едно видео:
https://goo.gl/photos/CkyekMnD2kjdX1nx6
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ALL_ON » 13 Фев 2017, 12:04

Аз съм с оплетка на мека връзка, като вътре съм навил медна жица, за да не се мачка от тежестта. Промиването е песен. Ако случайно намалее дебита, затварям крана, разбърквам хубаво и след това 1-2 литра връщам обратно за да тръгне пак бистро. Не твърдя, че това е най-добрия вариант, но определено върши работа ;)
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 15 Фев 2017, 09:32

Смятам да послучам съвета ти и така да направя, поради две причини: 1.Неръждаемата тава, от която направих фалшивото дъно - хвана ръжда, 2.С фалшивото дъно на малкия 24 литра ел казан, губя обем, поради мъртвия обем под фалшивото дъно. Мисля, че варианта с оплетка е добър за моя случай. Виждам, че има различни варианти за изпълнение:
прегъната мека връзка,
овална мека връзка,
права мека връзка.
Дали да се стремя към най-голяма площ или и правата ще свърши работа?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот knasfas » 15 Фев 2017, 10:50

И аз от скоро действам с мека връзка. Трябва да вземеш предвид факта, че пак ще имаш някакъв мъртъв обем, но все пак ще бъде по-малък от случая с фалшиво дъно. Варианта с правата връзка ми се струва малко куц. Усилието, което ще ти е нужно е същото, но ефекта би трябвало да е по-добър. В раздел "технология", "промиване" има снимков материал от двама колеги може да разгледаш. Аз използвах кран, тройник, щуцери за въздух и мека връзка.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот petiomalchev » 15 Фев 2017, 19:28

Предупредих в моята тема за тези тави, че трябва първо да се пробват дали не ръждясват.
За формата мисля че по-добре ще е да е кръгла, гледах в ютуба, един руснак си беше направил осморка , за по голяма дължина.
След това я смени на кръгла за да може по добре да бърка при загряване, да не загори.
Пробвай и меката връзка да не ръждясва защото и от тях има калпави.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта