2-ра варка Уникат

Модератор: Martin

2-ра варка Уникат

Мнениеот Аспаруховско Пиво » 27 Юни 2019, 17:46

Здравейте ,Майстори-Пивовари направих своята втора варка.И съм горд да представя снимка с началния екстракт много се радвам ,и благодаря на форума и администраторите за прекрасните теми по които се водих!!!
Прикачени файлове
sketch-1561646666698.png
след охлаждане
Аспаруховско Пиво
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Юни 2019, 11:07

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот 5th-hokage » 27 Юни 2019, 20:33

Браво ... давай все така .. по смело и по-начесто - пък и да покажеш на някоя сбирка какво си наоравил :)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот wpw » 07 Авг 2019, 12:04

Здравейте колеги,
Първо моля колегата да ме извини, че ще ползвам неговата тема, но и моята е втора варка, пък и само да трупаме теми, не виждам смисъл. Ако желаеш, ще си изтрия поста.
При втори опит за варене на бира, като при първия беше използвана рецептата и указанията от темата за първо варене на бира. За втория опит опит използвах 2 кг. пейл ейл малц (Германия),
6.jpg
който беше залят с 6 литра вода на 74 гр. по Целзий. Сместа бе изсипана в предварително подготвена хладилна чанта и престоя там 45 мин.
1.jpg
Изработване на машаут-а
4.jpg
Изработване на машаут-а
5.jpg
[attachment=1]1.jpg[/attachment]
Температурата след смесването падна на 64,6 гр.
8.jpg
След 45 мин. пресипах майша в тава и дозагрях до 72-73 гр.
9.jpg
10.jpg
Изчаках 10 мин и направих дозагряване до 78 гр, като върнах майша в хладилната чанта и започнах промивката с 8 литра на 78 градуса вода.
13.jpg
14.jpg
15.jpg
Последна промяна wpw на 07 Авг 2019, 12:11, променена общо 1 път
wpw
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Май 2019, 08:25

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот wpw » 07 Авг 2019, 12:10

Първоначално захарността беше 22% по Плато, а на края около 5%.
18.jpg
Първаз захарност
Общо смесено показа около 12%. Направих и йодна проба.
16.jpg
Йодна проба
Измерванията са направени с домашен битов захаромер. Варене в широка и ниска тава, самоделка от едновременна пералня Роса, като на 15 мин след завирането е добавен 15 гр. хмел Жатец и на 1 час и 15 мин още толкова Жатец. Варенето е 1 час и 30 мин.
21.jpg
Варене
Стартер направен с Нотингам и бяла захар. Ферментира в 10 литра бутилка от минерална вода, като на капачката съм залепил маркуче от система за кръвопреливане и края е потопен в чаша с вода. Поставих го в мазе, без слънчева светлина и постоянна температура на пода 20 гр. по Целзий. Държах във ферментатора около 7-8 дни. На петия ден ми се стори, че не е превряло добре, защото правеше балончета. На 8 ден проверка със захаромера показа 2%. Бутилирах с 7 гр. бяла захар на литър, разтворена и добавена след измерване на количеството.
22.jpg
Бутилиране
Количество получена бира – 8 литра. По време на варенето добавих малко вода, че доста беше намаляло общото количество. Снощи отворих първата 0,5 л. бутилка, престояла 7 дни за газировка и 3 дни в хладилника.
23.jpg
Краен резултат
Семейството каза „Давай, на прав път си”, което ме окуражи да направя още няколко опита следващите дни.
Проблеми: при промиването явно оплетката от меката връзка се вдигаше нагоре и почти спираше да тече,
17.jpg
Бавно промиване
трябваше да я натискам надолу, което я разместваше и мътеше мъстта. Трябва да я застопоря някак си на дъното на чантата. Приемам съвети! Охлаждането го правих тава в тава и водна баня. Отне доста време, а и при невнимание пръсна чешмяна вода в бирената мъст. Ще се оборудвам със серпентина. Дезинфекцията бе с йод и вода. Вече съм поръчал дезинфектант. Приемам всякакви идеи и съвети.
Питане: имам серпентина поставена в двеста литра бидон за казан за ракия. Дебелина на тръбата е вътрешно 16 мм, а дължината е около 4 метра. Ракията влиза на пара и тече под 20 градуса, дали не мога да използвам тази серпентина за охлаждане на бирта? Ще я затапя и напълня с оцет, с което медта ще блесне, после и с дезинфектант…, какво мислите? Ако има колеги домашни пивовари от Варна, моля драснете някои ред на лични, ще се радвам да се срещнем и да споделим нагледно какво, как!
Благодаря и хубав ден.
wpw
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Май 2019, 08:25

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот MadButcher » 07 Авг 2019, 12:43

Меката връзка ако те мъчи, я смени с базука филтър, само виж как ще ти съответстват размерите. После, дори да смениш съда, филтъра може да си използва навсякъде. Прецежда много добре. https://www.beer-bg.com/index.php?main_ ... i6t9r8vud3 Серпентината поне я покажи на снимка. Има ли окисление, че ще я "лъскаш". Отвътре ще тече вода, я тя се потапя в горещата мъст, така че те интересува състоянието отвън. С другото,гледам, си се справил
Последна промяна MadButcher на 08 Авг 2019, 11:58, променена общо 1 път
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот dr_slavov » 07 Авг 2019, 17:07

Браво. Много добре за начинаещ. Чел си доста, респект за което.
- Оправи си охлаждането. Ако вдигнеш количеството, тенджера с вода не е вариант. Голяма мъка.
- Колко то беше плътността преди заквасване? Варенето в нисък и широк съд води да голяма загуба на течност. Колко беше при теб? Помисли за нов съд за варене.
Наздраве.

п.п. И да знаеш, че филма сега започва. :D
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот Dejmos » 08 Авг 2019, 14:03

Колега, може ли малко подробности за този поплавък от казанче, който ползваш? Каква е идеята?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот ALL_ON » 08 Авг 2019, 23:23

Колега, браво, чудесно се справяш. Понеже аз ползвам подобно оборудване с хладилна чанта и филтър от мека връзка ще си позволя да ти дам малко насоки. На първо място не видях, а и не прочетох да си сложил вътре в меката връзка тел (медна или някаква неръждавейка), това ще предотврати сплескването на връзката и ще подобри значително промиването. Ако си сложил тел и въпреки това продължава тегавото промиване, опитай да затвориш крана и да разбъркаш хубаво до дъното. След това върни първия литър обратно отгоре, защото ще потече мътно (така да се каже, триците да си направят пак легло) и продължи промиването. Това можеш да го праеиш няколко пъти по време на промиването и резултата смятам ще ти хареса :) Поздрави и продължавай в съшия дух!
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот wpw » 09 Авг 2019, 09:17

Привет на всички,
Отговарям на поставените въпроси и менния в темата.
До колегата MadButcher: Аз мисля да използвам серпентината от казана за варене на ракия, така, както си е монтирана, т.е. да наливам горещата мъст отгоре и вътре в серпентината, а тя си е монтирана във варела с вода и така да охладя пивната мъст. Според мен няма никакво значение, коя течност тече в тръбата и коя е отвън, важното е да се стигне до желания резутлтат. Та затова смятам да я "лъсна" и дезинфекцирам.
До колегата dr_slavov: Не замерих плътността преди заквасването, защото междувременно ми дойдоха скъпи гости и .... разбираемо. Не знам точно колко остана от пивната мъст след варенето, но и аз добавих малко вода половин час преди края на варенето, защото беше много нямаляла. Вече оглеждам иноксови казани около 40-50 литра. Мисля и за охлаждането.
До колегата Dejmos: Търсих месингова тръбичка с 1/2 цолова резба и с дълника поне 4 см. и това беше единственото което намерих. Това е за странично пълнене на казанче за тоалетна. Купих го ново, но се оказа, че от страната на входящата вода е 1/2 цола, но от другата е нестандартна резба и сега започвам отново с доизкусуряването.
До колегата ALL_ON: Не съм сложил тел колега. Четох в една от темите как един колега експирементира и после сложи тежест върху меката връзка и тя не се смачка. НО, така и така се готвя да преправя монтажа, ще поставя вътре спираловидна медна тел. Ще докладвам по-нататък.

Благодаря на всички за окуражителните думи и съвети. Третата варка ще почака да модернизирам хл.чанта, охлаждането и евентуално съд за варене!

Колега dr_slavov май си много прав за филма....
wpw
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Май 2019, 08:25

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот MadButcher » 09 Авг 2019, 10:07

Направо вземи и си навий една серпентина с ето това https://bg-maistor.com/otoplenie/medni- ... 0-1-detail
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Следваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron