Пшеничен опит

Модератор: Martin

Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 20 Ное 2015, 20:37

Здравейте,
Днес се опитах да направя вайцен по рецептата, дадена в книжлето на асоциацията, а именно:
1кг - Пилс малц
1кг - Пшеничен малц
14л. Вода
10 гр хмел Сладек на 10тата минута от завирането, още 5 гр на 60тата минута и на 70тата отиде да кисне на хладно.
Озахаряването мина необичайно добре, което ме зарадва.
Появи се обаче един проблем и се надявах някой да даде някакъв съвет, ако има въобще какво да се направи.
Все още не съм заквасил с дрождите, тъй като при 34гр. на течността измерих 17 по Брикс, ако не се лъжа трябваше да измеря нещо близо до 12 :D
Мога ли да направя нещо сега по въпроса или да мятам дрождите и да чакам?
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот cervesa » 20 Ное 2015, 22:03

Охлади до 20* и слагай маята.Ако е наистина 17,ще пиеш вайцен бок.
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 20 Ное 2015, 22:17

Ами за жалост това вече не е вариант. Разтърсих се из форума и попаднах в една тема на идеята да преваря вода и да "разредя" полученото. В крайна сметка по мои сметки го докарах до 13P, пък дали ще стане нещо за пиене, скоро ще разберем. :mrgreen:
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот cervesa » 20 Ное 2015, 22:29

Аз,лично,никога не бих постъпил така!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 21 Ное 2015, 12:38

Cervesa, благодаря ти за мнението. Ако съдя по него, постъпката ми май не е била от най-мъдрите, но както и да е. За следващите варки ще влагам повече мисъл.
Имам един въпрос относно рецептата. Пише, че след като приключи ферментацията трябва да се премести в друг съд и там да престои 3-4 дни и след това да се прехвърли в бутилки. Каква е идеята на прехвърлянето в нов съд след като ферментацията вече е приключила и какво се постига с това?
Иначе за момента ферментатора бълбука интензивно, а околната температура е 20гр.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот mayosha » 21 Ное 2015, 16:09

Прехвърлянето във втори съд се прави с цел да отделиш ферментиращата бира от вече утаилите се дрожди, които по някое време започват да се саморазлагат и да допринасят за нежелани вкусове в бирата. Това "по някое време" със сигурност не е през първите две-три седмици от ферментацията. А прехвърлянето във втори съд, само за да престои там 3-4 дни, е съвсем излишно – ако е за 3-4 седмици, тогава има смисъл.

Тук има тема по въпроса: http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2956

Относно разреждането с вода не се изисква кой знае каква мъдрост... Въпрос на компромис е – ако добавиш вода, получаваш по-голямо количество бира, но е за сметка на плътността.
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 22 Ное 2015, 21:45

Според рецептата прехвърлянето се прави за 3/4 дни, така че най-вероятно ще пропусна тази стъпка. Относно добавената вода - според мен вкуса се "разводнява" малко или много, тъй като въпросната вода не е имала възможност поне да се докосне до малца.
Относно бъдещата бира, бурната ферментация премина и хидрометъра показва 10 по Брикс, на вкус ми допада повече от опита ми за Ейл, но ще видим в крайна сметка какво ще излезе.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 28 Ное 2015, 11:40

Здравейте,
Бавно, но славно, напредвам към крайната цел - готовото пиво. В четвъртък вечерта бутилирах бирата, като се събра в скромните 18 бутилки, които дезинфекцирах непосредствено преди това с йоден разтвор. По показанията на хидрометъра пивото преди бутилиране достигна плътност около 3 по Брикс/Плато. А самата ферментация се случи при температура, около ферментатора, от около 19,5-20 градуса. До колкото успях да разбера, това би трябвало да доведе до по-бананови, дъвкови аромати. Моето небце не усеща точно такъв аромат, по-скоро нещо като лек парфюм, ама няма да се опитвам да го обясня до край, че да не ви забавлявам прекалено много :D Снощи обаче, пих Столично Вайс и неговият послевкус изключително много се доближи до този на моето "нещо", според мен де. А да, сервитъорът го нарече жива бира, когато ни го донесе, та аз се зачудих, кой си го е поръчал това и как е станало при положение, че такова чудо не предлагат, но бързо се сетих, че въпросният Вайс, ще да е "живият" :dance:
Благодаря на всички за съветите и помощта до момента, надявам се следващата седмица да се похваля с готовия продукт.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот knasfas » 09 Дек 2015, 21:38

Здравейте, с огромно удоволствие мога да обявя, първият ми опит за пшенично пиво за успешен. Често казано, малко се разминаха моите представи за вкуса с реалният такъв, но не мога да кажа, че не ми харесва. Просто не усещам нито банан, нито дъвка. Има специфичен вкус, но не мога да го определя точно.Не съм сигурен само дали количеството утайка не е в повече по самите бутилки, защото като се опитвам да обирам с останалото пиво в бутилката и се получават леееееко като парцалчета, не съм сигурен, че ме разбирате :D Единственият сериозен проблем е, че половината вече замина, а с това темпо ще свърши преди да изтекат дори работните дни на тази седмица :lol:
Бира2.jpg

Бира.jpg
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Пшеничен опит

Мнениеот Foreigner » 09 Дек 2015, 23:45

Не си споменал какви дрожди си използвал?
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Следваща

Назад към Пшенични бири (Вайцен, Виит ..)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron