Stout

Съдържа заключени теми с проверени и дали добри резултати рецепти за домашна бира, както и свободно достъпни теми в които потребителите да предлагат за одобрение свои или открити от някъде рецепти.

Модератор: Martin

Re: Stout

Мнениеот st_jivko » 28 Дек 2015, 10:01

Ами наздраве тогава.Опа.Още е 9:00AM.
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Stout

Мнениеот knasfas » 28 Дек 2015, 19:04

Здравейте, околооо 48 часа след засяването плътността е свалена до около 8*P. Следващото замерване ще е след 2 дни и предполагам, че малко след това ще трябва да се бутилира, а за тази цел трябват да си намерим достатъчно бутилкии :D
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Stout

Мнениеот Martin » 29 Дек 2015, 11:49

За стаута е добре да поседи и да се подсуши. Остави го поне 10 дена преди да го бутилираш.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Stout

Мнениеот knasfas » 29 Дек 2015, 14:35

Ба*и мамата. Ти сега ме хвърли в друг филм :D Имаш предвид да го преместя в друг съд и да си седи там 10тина дена, нали така? Това по какъв начин ще му се отрази и какво точно означава "подсушава" в случая?
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Stout

Мнениеот Martin » 29 Дек 2015, 15:01

Не, не мести. Няма нужда от друг съд. Просто го остави да си доизферментира в този за 10ина дена и бутилирай (10 дена от заквасването не от днес). Имам предвид максимално да му падне захарността.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Stout

Мнениеот knasfas » 02 Яну 2016, 11:48

Aха, разбрах те. Като гледам наистина ще му трябва повечко време. От начална плътност около 16*П, 7 дни по-късно го е докарало до около 6,5*П. Ще видим до къде ще го докараме следващите дни :)
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Stout

Мнениеот knasfas » 06 Яну 2016, 12:35

Здравейте, чаках, чаках, ама няма да го чакам повече :D Вкарал съм ферментаторите на топличко, в хола, въпреки това обаче последните 2/3 дни плътността не мърда. Закова на 6*П и това си е. В такъв случай ни очаква миене на бутилки, добавяне на 6г. захар на литър и бутилиране :dance:
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Stout

Мнениеот knasfas » 19 Яну 2016, 20:18

Здравейте отново,
12 дни след бутилирането и 10 часа престой в хладилника пивото изглежда така.
22.jpg

11.jpg

На седмият ден газировката никаква я нямаше. Още не мога да разбера от къде беше проблемът, дали за това, че засях 19 литра само с 11гр дрожди или за това, че стана малко по-хладно(16-17гр.) или за това, че ферментацията я чаках около 12 дни не знам. В крайна сметка разбрах, че не обичам ниско газирани бири. Иначе самият вкус на бирата ми допада, приятно горчива е, с приятен вкус на кафе, никакъв карамел и слаба газировка. Наистина прави пяна, но при отпиване ми е слабо газирана.
Поздрави
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Stout

Мнениеот svetlo » 19 Яну 2016, 23:21

Пробвай с една бутилка поне 2 дни в хладилника. Аз в понеделник сутрин сложих две от последната варка и вечерта си отворих първата. В дневника писах: "добър вкус, но слаба газировка". Току що си отворих втората. Сега газировката ми е идеална. И се сетих, че някъде тук беше писано, че трябва време на ниска температура, за да се разтвори въглеродния двуокис в течността, а не да замине при отварянето на бутилката. Наздраве! :)
svetlo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 12 Сеп 2015, 18:30

Re: Stout

Мнениеот victoryvt » 20 Яну 2016, 10:03

И да , и не ...
Количеството въглероден двуокис в бутилката е в пряка зависимост от количеството захари, които са вложени за газирането (предполагаме че няма проблеми с изяждането им)
5гр./литър кристална захар - слаба газировка като за ейлове.
7гр./литър - добра газировка, става и за лагери
8,9,10 гр. - силна газировка, граничеща с прегазиране - да се ползва само за пенливи лагери и вайцен (за вайцена - 8гр.)

Ако е вложен малцов екстракт трябва да се завиши количеството. Ако малцовия екстракт е течен (80%) - трябва да се завиши още повече.

А студът в хладилника и времето за отлежаване влияят само на текстурата на пяната (заради по-доброто разтваряне на ЦО2) - пяната е с по-фини малки балончета, а иначе недоотлежалата бира е с балони като от препарат за чинии - големи и бързо падащи.
т.е. ако бирата не е добре газирана и месеци да стои в хладилника - пак ще си е недогазирана, но ще й се подобри визуално пяната.
И още нещо - температурата на поднасяне (наливане в чашата) също влияе на пяната - по-висока темп. = по-голяма пяна , но и по-бързо спадане.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Проверени рецепти за домашна бира

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 8 госта

cron