Първи опит

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Първи опит

Мнениеот atanas.ste » 23 Сеп 2020, 13:28

Здравейте, да споделя за моя първи опит и да попитам да отива ли в канала.
Реших да заложа като за първи опит с малцов екстракт ( не ми се искаше но така ме посъветваха).
Пристигна всичко и започнах, дезинфекция на всичко. Разтворих екстракта със захар за ферментация в 3 л топла вода и разбърках до разтваряне, добавих още 20 л вода до общо 23л както е по рецепта. Започнах да бъркам да се получи пяна и накрая добавих дрождите, като сместа я бях свалил до 24 градуса ( поръсени върху пяната). Затворих капака и сложих водния клапан.
След няколко дена погледнах, че ферментацията нещо я няма и се зачетох пак в рецептата, оказа се че вместо 600 грама захар съм сложил 180 грама. И с кой акъл реших, че ще добавя още, и така отварям аз и започвам да сипвам захар и това чудо като започна да се надига и ври, стана страшно мазало на всякъде. Сега съм я затворил кофата но ферментация няма.

Та въпроса ми е да чакам ли нещо или да купя малц и да се сваря както му е реда и да изхвърля това :)
atanas.ste
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Сеп 2020, 07:47
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот gorang » 23 Сеп 2020, 15:56

нещо не ми става ясно - какъв е тоя малцов екстракт, дето му се добавя захар? След това варил ли си с хмел? Мерил ли си с нещо екстракта преди да посееш, какви са дрождите?
gorang
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 76
Регистриран на: 23 Окт 2016, 10:38

Re: Първи опит

Мнениеот atanas.ste » 23 Сеп 2020, 16:13

gorang написа:нещо не ми става ясно - какъв е тоя малцов екстракт, дето му се добавя захар? След това варил ли си с хмел? Мерил ли си с нещо екстракта преди да посееш, какви са дрождите?

https://napravisibira.com/shop/mangrove-jacks-американски-светъл-ейл/

Ето този, по доло е описано какво се прави. Странна работа без варене. Няма да го пробвам пак
atanas.ste
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Сеп 2020, 07:47
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот ultrashock » 24 Сеп 2020, 08:57

https://help.mangrovejacks.com/hc/en-us ... eer-Pouch-
Написал си , че си добавил топла вода, а в инструкцията на английски пише, че се добавя вряща. Отделно препоръчват да се ползва декстроза, а не бяла захар(не знам доколко това има значение).
Не знам кой те е подлъгал с тия китове, ама за мене това губи смисъла на домашното пивоварство като цяло, а и е доста по-скъпо. По-добре се ориентирай към All Grain, няма да съжаляваш. Има достатъчно информация във форума, можеш да започнеш с две кофи и ферментатор(който явно вече имаш). Дори и с домашни тенджери би станало в пъти по-добра бира.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот Martin » 24 Сеп 2020, 09:55

Най-вероятно ферментацията е била свършила като си отворил след няколко дни.
Има си мерки и теглилки за тая работа, а не така на око.
Поръчай си от този сайт книжката Домашна бира - това е лесно.
Прочети я, изчети и малко от този форум.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Първи опит

Мнениеот atanas.ste » 24 Сеп 2020, 20:56

ultrashock написа:https://help.mangrovejacks.com/hc/en-us/articles/360005434578-Instructions-Craft-Series-Beer-Pouch-
Написал си , че си добавил топла вода, а в инструкцията на английски пише, че се добавя вряща. Отделно препоръчват да се ползва декстроза, а не бяла захар(не знам доколко това има значение).
Не знам кой те е подлъгал с тия китове, ама за мене това губи смисъла на домашното пивоварство като цяло, а и е доста по-скъпо. По-добре се ориентирай към All Grain, няма да съжаляваш. Има достатъчно информация във форума, можеш да започнеш с две кофи и ферментатор(който явно вече имаш). Дори и с домашни тенджери би станало в пъти по-добра бира.

сложил съм вряща вода.ползвъл съм захарта от комплекта ( захар за ферментация).
вече го направих това, днес си сварих малц, промих и т.н. Доста по интересно и зарибяващо е :)
atanas.ste
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Сеп 2020, 07:47
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот atanas.ste » 24 Сеп 2020, 21:01

Martin написа:Най-вероятно ферментацията е била свършила като си отворил след няколко дни.
Има си мерки и теглилки за тая работа, а не така на око.
Поръчай си от този сайт книжката Домашна бира - това е лесно.
Прочети я, изчети и малко от този форум.

Ако е на око нямаше да знам, че съм сложил 180г. имам везна за тази работа. грешката е дошла, че в бързината съм гледал какво пише за газировката ( за 23л около 180г).
"Домашна бира - това е лесно" си я купих вечра и съм изключително доволен.
А тук във форома изчетах всичко, днес ми беше първата баш варка от до :) След месец ще споделя какво се е случило, заложих на 8л.
Смятам тези дни да пусна още 8л, че остана малц и хмел :)
Благодаря Ви за отговорите
atanas.ste
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Сеп 2020, 07:47
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот ultrashock » 25 Сеп 2020, 08:22

Поздравления, бързо си се преориентирал. Ще имаш и база за сравнение между двата метода.
За втората си варка вече ще можеш спокойно да кажеш, че ти си я правил на 100%. С китовете е като да си поръчваш от тия модерните рецепти с всички необходими продукти, рецептата и само да ги сложиш във фурната :)
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот atanas.ste » 25 Сеп 2020, 18:06

А бе нещо като гумена кукла е ... Не е за мен :D
atanas.ste
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Сеп 2020, 07:47
Местоположение: София

Re: Първи опит

Мнениеот Martin » 29 Сеп 2020, 10:49

atanas.ste написа:
Martin написа:Най-вероятно ферментацията е била свършила като си отворил след няколко дни.
Има си мерки и теглилки за тая работа, а не така на око.
Поръчай си от този сайт книжката Домашна бира - това е лесно.
Прочети я, изчети и малко от този форум.

Ако е на око нямаше да знам, че съм сложил 180г. имам везна за тази работа. грешката е дошла, че в бързината съм гледал какво пише за газировката ( за 23л около 180г).
"Домашна бира - това е лесно" си я купих вечра и съм изключително доволен.
А тук във форома изчетах всичко, днес ми беше първата баш варка от до :) След месец ще споделя какво се е случило, заложих на 8л.
Смятам тези дни да пусна още 8л, че остана малц и хмел :)
Благодаря Ви за отговорите


Говорим за начална, крайна плътност. Атенюация на дрождите. На консервата даже не ѝ знаем как е озахарявана и т.н.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Следваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron