Моля за коментар

Модератор: Martin

Моля за коментар

Мнениеот nik0st » 06 Ное 2013, 01:43

BrewTemperatures.JPG
Моля всички утвърдени или не толкова пивовари или просто компетентни да коментират следната картина, която фотографирах преди време в кръчмата на един пражки манастир. Тогава хабер нямах от пивоварене, сега имам някакво понятие (и нещо сварено и изпито), но все още не ми светва напълно каква е цялостната идея на технологията. Да не вземе да излезе, че просто художникът е объркал температурите, пък аз си бия на вятъра главата?
nik0st
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Апр 2013, 21:16
Местоположение: Варна

Re: Моля за коментар

Мнениеот victoryvt » 06 Ное 2013, 09:49

Да, художникът малко е сбъркал. Иначе всичко започва от чувалчетата малц (слад), следва смилане в мелница (млин) и постъпва в двусъдова варилна инсталация. Сега къде точно какви температури има художникът не е могъл да схване, но общо взето е така :
На най-левия съд (и първи в технологичната схема) температурата не е 100гр. - а е различна в зависимост от рецептите и стиловете.
Но като се има пред вид че става дума за Чехия - стилът е пределно ясен - бохемиан пилснер !
100гр. е за втория съд, в който отгоре е нарисувано да влиза хмел на шишарки, но има и още една грешка - изходът за триците не е от втория , а от първия съд (оная количка с надпис "мливо")
Възможно е и друго - тогава са ползвали предимно по немски образец - декокционния метод. Тъй че ако приемем първия съд за декокционен - то и температурата 100гр. тогава би била вярна. :)
Но, нека се има пред вид и че един художник не познава в детайли технологията и просто е нарисувал два съда и е сложил на единия знак 100гр. Целзий.
От там насетне всичко си е по реда на нещата за пилзенско пиво (с долна ферментация) - студ и лагерни дрожди !
Третият съд е за утаяване на горещите утайки, следва поточен топлообменник (най-вероятно тогава захранван с някаква много студена планинска изворна вода) и след него - ферментационна каца (квасни кад) с темп. на ферментация около 6-7 гр. в която е посочен и срока за ферментиране (отворена ферментация) -8 дена.
Следва пълнене в бъчви за отлежаване - лагеринг ("легачки склеп") при темп. 1 гр. и пълнене в бутилки или транспорт в кръчмите тъй както са в дъбовите бъчви за точене на наливна бира.
Вижда се и срока за лагеруване - 30 дена.

Съвсем вярна и работеща технологична схема за производство на пилзенско пиво - лагер (с долна ферментация).

Наздраве,
И помнете - наближава момента за варене на лагери !
Аз мисля да открия сезона на лагерите с един германски раух :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моля за коментар

Мнениеот Boarhunter » 06 Ное 2013, 20:41

Възможно е и друго - тогава са ползвали предимно по немски образец - декокционния метод


Онзи ден преглеждах чешките форуми и тамошните пивовари определено ползват този метод за пилзнера.
А пък ейловете много много не ги тачат.
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Моля за коментар

Мнениеот cervesa » 06 Ное 2013, 21:36

Общо взето ,картинката в манастира е най-много на 10 години:)
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Моля за коментар

Мнениеот Boarhunter » 07 Ное 2013, 14:15

Resize of varna.jpg
Resize of varna.jpg (19.39 KiB) Прегледано 14711 пъти


Я познавачите да коментират тази маниашка инсталация за домашна бира.
Виждам 4 горелки,а левият съд се движи нагоре и надолу.
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Моля за коментар

Мнениеот sk1916 » 12 Ное 2014, 11:38

Интересни ще са ми коментарите ви на темата "Да си направим бира от хляб" тук https://www.facebook.com/pages/Beer-Sho ... 8375113387 Аз лично виждам една ненужно дълга занимавка, с хабене на хляб и 20 часа ток за фурна, за да се получи...Не съм убеден точно какво. Рецепта тип слагаш просто хмел (явно за авторите е все едно) и просто бирена мая... Малко безсмислено занятие ми се струва.
sk1916
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 139
Регистриран на: 12 Мар 2014, 23:55

Re: Моля за коментар

Мнениеот cervesa » 12 Ное 2014, 14:50

@sk1916:Сторено!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38


Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron