Още един заБирен!!!

Модератор: Martin

Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 11:38

Здравейте на всички пристрастени към магията на домашното пивоварство!
След еномесечно запознаване с почти всички теми, разисквани в прекрасния ви форум, най-накрая събрах смелост
и аз да направя първата си варка. Вчера - Никулден бе прекрасен ден за варене на бира. Стартирах със следната рецепта,
взаимствана от колегата Hellreiser публикувана на 22.10.2012г., но малко променена от мен.
Малц: Светъл тип Пилзен 3100гр.
Caramunich typ.2 400 гр.
Carfa Special typ.2 200 гр.
Хмел: Магнум - горчив 15 гр.
Tettnanger Tettnang 15 гр.
Вода за озахаряване 14 л.
за промиване 11 л.
Използвах следната схема за майшуване:
Смесване при 39 град. Ц.
плавно загряване до 53 град. и задържане 15 мин.
плавно загряване до 62 град. и задържане 10 мин.
плавно загряване до 65-67 град. и задържане 50 мин.
плавно загряване до 75 град. и задържане 20 мин.
Повишаване до 76 град -йодна проба която бе великолепна
загряване до 78 град. и задържане за 2 мин.
След това последва прецеждане през самоделния лаутер тюн и промиване с загрята на 80 град вода.
Дъното на лаутер тюна просверлих с 3 мм. и за по-сигърно поставих метална мрежа против комари, но се наложи
много скоро да я премахна, че капка не щеше да протече!
Общо време за прецеждане и промиване около 30 мин.След това на газовия котлон и очакване за завиране.
Доста време почаках докато заври и десет минути след завирането сложих горчивия хмел , на четиредесетата минута
поставих 10 гр. от ароматичния хмел . Двадесет минути преди края на варенето поставих медната серпантина за дезинфекциране,
десет минути преди края поставих и последните 5 грама ароматичен хмел и на деветдесетата минута стартирах скоростно охлаждане
със самоделно направената си медна серпантина от 10 мм тръба с дължина 8 м.За по-малко 20 мин свалих температурата до 25 град.
Последва замерване на захарността на пивната мъст и за моя голяма и приятна изненада показаниетона захаромера закова на 13.5!
Температура на замерваната мъст след допълнително охлаждане бе към 23 град.
Междувременно поставих за рехидратация половината от дрождите Safalle S04 в 100 ml. преварена и охладена до 25 град. вода.
След 20 мин. добавих около 200 мл. пивна мъст и след преточване с тънък силиконов шлаух във ферментора - 19л. галон от мин. вода
Последва отделяне на 1900 мл. мъст за праймер и стартира бурно разклащане на галона за аерация добавяне на не-съвсем окопителите
се дрожди поставяне на водния клапан и вече към 15 часа се настаних принетърпеливото ми семейство и гости на масата!
Ще се опитам да кача снимки и още пояснения по-късно!
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 12:56

Сега ще се опитам да внеса малко разяснение за техниката, с която стартирах.
За майшуването използвах 36 литрова тенджера от неръждавейка , ама от истинските дебелостенна и с двойно дъно.
Приватизирах я, но само за малко, от служебната столова!Първоначално пуснах в действие голямата газова пиростия,
но докато се завъртя и взе че вдигна 65 град. водата , а ми трябваха 39 град. Последва отнемане на вода ,добавяне и т.н.
Водата ми е от собствен водоизточник - сондажна от 24 м .- с температура 14 град. и понеже макар и да съм от Пловдив си нямаме водоснабдяване,
канализация и все още електриката ни е на времянка...!
Прикачени файлове
Първа Варка.jpg
След експресното загряване на водата се наложи промяна в установката и продължих пивоваренето
с по-малкия газов котлон, който е на ниско налягане, с пиезо-запалване и с две горелки една в друга.
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 13:34

]Не знам как да се оправя с прикачването на снимките и ротацията им, но надявам се да ми простите!
В последствие малката мощност на вътрешната горелка се оказа една много приятна опция,
защото вместо да се мъча да топлоизолирам с подръчни средства,(стелката за йога на дъщеря ми)
аз просто превключвах на тази мощност, която е минимална, и температурните задръжки си бяха ОК'!
Поглед отгоре.jpg
Поглед отгоре


Лаутер тюна скалъпих от две чисто нови пластмасови кофи, 9за хранителни цели), които колегите до мене
шприцват нон стоп, с вместимост 18кг.!!! , както те си ги водят, но литража ми се струва по-голям. Не съм го замервал!
Лаутер тюна с мрежата, която доста бързо изхвърлих....jpg


На долната кофа инсталирах канелка за бидон и ето я системата в действие:
Лаутер тюн в действие!.jpg


Йодната проба беше чудесна,(като за първи опит)!
Йодна проба 1.jpg


Йодна проба след разбъркване.jpg
Йодна проба след разбъркване


Последва замерване на захарността след охлаждането, което за жалост съм забравил да фотографирам...
[attachment=0]Замерване на захарността!!!.jpg[/attachment
Прикачени файлове
Замерване на захарността!!!.jpg
Замерване на захарността!!!
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 13:47

Не знам защо в предния си пост, може би има ограничение в обема и броя на снимките та не
успях да кача снимки от ферментатора в действие. Ето ги:
Ферментатора вдействие заснет 14 часа след залагането!.jpg
Пеняви се та се къса!


Малко ми се досвидя да сложа цялата доза дрожди, както бе по описанието им за употреба
и тъй- като преди лягане хвърлих един поглед какво се случва вътре - Да ама Не! НИкакви признаци за живот!
Цяла нощ се въртях и се чудих дали сутринта да не го разклатя още веднъж и да добавя останалите дрожди
върху пяната. Но картинката на сутринта беше смайваща: всичко ври и кипи и се пеняви здравата та чак
през хидрозатвора излизаше пяна, а как ухаеше само...
Температурата в помещението, ( явяващо се техническо за чилъра и буфера ) е с температура 22 град.
[attachment=0]температурата на помещението за ферментция.jpg[/attachment
Прикачени файлове
температурата на помещението за ферментция.jpg
Околна температура на ферментатора
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 14:31

И най-важното опитвам се да следвам Правилния начин за документиране на варките си:
[attachment=0]Бирен Протокол 1.jpg[/attachment

Като пропуск отчитам липсата на каквато и да е информация за Рh на водата и на пивната мъст!
Едно, че нямах с какво да замеря, а лакмусовата хартия на тази тъмна мъст надали щеше да ми свърши работа!
А вие колеги как измервате Рh . Забелязах, че в поста на колежката Lunna доста старателно на няколко пъти замерва
и съответно коригира въпросното Рh.
Прикачени файлове
Бирен Протокол 1.jpg
Бирен протокол 1
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 14:35

А така загрях водата за промиването:
[attachment=0]Загряване на водата за промиване.jpg[/attachment
Прикачени файлове
Загряване на водата за промиване.jpg
Загряване с бързовара!
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот delf » 07 Дек 2015, 15:05

Честита първа варка!
Точно преди година и аз направих първите плахи стъпки! И моя първи опит беше с тъмна биричка!
Опитай, прецени и сподели! :D
Последна промяна delf на 07 Дек 2015, 15:26, променена общо 1 път
delf
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:58
Местоположение: Въййй Бургас :)

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот nikolay.illov » 07 Дек 2015, 15:16

Привет колега и поздрави за първата варка и за изпълнението! :D
PH повечето от нас измерваме с любителски PH метър ( има го в магазина ) оптималното за майшуване е 5,2-5,5PH - коригира се с млечна киселина или кисел малц!
Любимата ми част от поста ти, ми е стелката за йога :lol: :lol: :D
Да ти дам малко Акъл: Ароматната порция хмел внасяй след 10-тата минута преди края на варенето. Не е добре през водния клапан да излиза пяна, защото така изхвърляш част от дрождите през него и има вероятност да не изферментира добре бирата.
"Малц: Светъл тип Пилзен 3100гр.
Caramunich typ.2 400 гр.
Carfa Special typ.2 200 гр.
Хмел: Магнум - горчив 15 гр.
Tettnanger Tettnang 15 гр.
Вода за озахаряване 14 л.
за промиване 11 л."
Водата за озахаряване и промиване би трябвало да е в обратен ред: Озахаряване с 11 литра, промиване с 14 литра. Не, че нещо кой знае какво ще се случи но...
Поздрави още веднъж и наздраве! :)
Аватар
nikolay.illov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 230
Регистриран на: 19 Окт 2014, 19:17
Местоположение: Костинброд

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот victoryvt » 07 Дек 2015, 15:48

Много поздрави на Иван Игнатов и на Георги Цанев (Хелрейзър).
Ама не каза какви са дрождите ?
(видях ги на бирения протокол - S-04 )
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Още един заБирен!!!

Мнениеот abmbg » 07 Дек 2015, 18:57

Благодаря за коментарите ви колеги!
Реших да пробвам 1/4 за озахаряването :
Първо така се застраховах от евентуално загаряне!
Второ по руските форуми и клипове срещам дори схема 1/5 при озахаряването!
И трето точно в петък дъщеря ми, която е четвърти курс в УХТ специалност "Технология на виното и пивото",
правиха първа лабораторна варка и преглеждайки записките и видях че им е дадена точно такава схема за озахаряване!
Някой да не си помисли, че съм сложил 2400 гр. Caramunih ,просто незнам как се изписва 2 римско !!!
Относно силното "пенявене " , направо се изпени и клапана ми бе останал абсолютно сух. И се наложи по съвет даден на дъщерята да преместя ферментатора на по-студено в избата където постоянната температура ми е 15 град.Но като че ли бурната ферментация се бе успокоила...
abmbg
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 17 Ное 2015, 13:29
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron