карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот Don Reba » 21 Авг 2020, 15:00

При мен последните 3 партиди по още неизяснена причина ферментират много бавно, над две седмици.
Та последната партида реших да пробвам когато усетя на вкус че е "колкото трябва", да затварям без захар за газировка, обаче в пвц, че да не гръмне ако сбъркам преценката. Стана доста добре, още не съм отварял но бутилките са твърди, без да се деформират, колкото си трябва.
Don Reba
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 14 Окт 2019, 10:52

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот dr_slavov » 24 Авг 2020, 12:46

Има няколко неща които могат да ме извадят от руслото на добрия тон. И едното от тях е пренебрегването на науката и работа по бабините методи. Това, че сме домашни пивовари не означава, че не трябва да ползваме постиженията на науката.
Не можеш да определиш органолептично остатъчна захарност за газировка по няколко причини:
1. Моментно състояние на рецепторите. Цигари, алкохол, кафе и други променят много чувствителността на рецепторите.
2. Лъжливото усещане за сладост в зависимост от горчивината на бирата.
3. Не можеш да прецениш съотношението на ферментеруеми и неферментеруеми захари. За теб може да е сладко на вкус, но дрождите да не искат да ферментират тези захари.
4. Вида на дрождите за газаировка и основно степен на атенюация. Има дрожди които след твоят преценка няма да направят нищо, защо дотук е възможността им да ферментират, а други ще пръснат бутилките след това.
Има няколко основни начини за газиране:
1. Изчаква се ферментацията да приключи напълно и при бутилиране се добавя определеното количество за търсената газировка, 100% ферментеруема захар (бяла захар)
2. Отделя се пивна мъст и се замразява. Изчаква се пак да приключи ферментацията на основното количество. Изчислява колко от наличните захари са усвоени от конкретния щам дрожди и съответно се добавя необходимото количество пивна мъст.
3. Херметизиране на ферментора преди да е приключила ферментацията. Обикновено се прави на база опит или данни за дрожди и метод на майшуване. Затваря са малко по-рано от изчислената плътност за газировка за да няма недогазиране. Няма опасност от прегазиране, защото метода винаги е в комбинация със шпунт апарат, който е настроен на необходимото налягане спрямо температурата.
Всичко друго са измишльотини които само пълнят главите на начинаещите с глупости!
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот Don Reba » 29 Авг 2020, 17:33

Всичко това го знам, и все пак някак успях да нацеля момента, и вече придобил смелост втора партида бутилирах без захар.
Като цяло за домашното правене на бира и не само бира, но и примерно на мебели, моята философия е точно наопаки - ако искаш нещо да е направено "научно", просто с много труд ще стигнеш до хубавата заводската продукция, която е направена с много наука и добра апаратура зад нея. Смисъла на домашното не е просто "да е хубаво", самото правене си дава кеф, и част от тоя кеф е усещането за "владеене на положението с голи ръце", в това число и да можеш да мериш захарност на език :) Аз впрочем съм и варил "на сляпо" без хидрометър и без рефрактометър, че даже и някои от най-хубавите ми партиди са така. Май следващата и тя ще е така, че децата ми забутаха рефрактометъра и не мога да го намеря.
Don Reba
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 14 Окт 2019, 10:52

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот MadButcher » 31 Авг 2020, 09:51

Don Reba написа:Всичко това го знам, и все пак някак успях да нацеля момента, и вече придобил смелост втора партида бутилирах без захар.
Като цяло за домашното правене на бира и не само бира, но и примерно на мебели, моята философия е точно наопаки - ако искаш нещо да е направено "научно", просто с много труд ще стигнеш до хубавата заводската продукция, която е направена с много наука и добра апаратура зад нея. Смисъла на домашното не е просто "да е хубаво", самото правене си дава кеф, и част от тоя кеф е усещането за "владеене на положението с голи ръце", в това число и да можеш да мериш захарност на език :) Аз впрочем съм и варил "на сляпо" без хидрометър и без рефрактометър, че даже и някои от най-хубавите ми партиди са така. Май следващата и тя ще е така, че децата ми забутаха рефрактометъра и не мога да го намеря.

Пълни глупости! Славов е описал начините за карбонизация, другото са смехории. Газировка с остатъчните, неферментирали захари още в процеса на вторична ферментация се прави със шпунт апарат - регулеруем клапан, манометър, чрез контрол върху остатъчното налягане
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот Don Reba » 31 Авг 2020, 10:08

Ето тази долу на снимката е затворена на 12тия ден, без добавяне на захар, и без употреба на каквато и да е апаратура
А, и още нещо шокиращо - карам колата без GPS навигация! Kак изобщо стигам за където съм тръгнал, нямам идея, но всеки път успявам някак :)
Изображение
Don Reba
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 14 Окт 2019, 10:52

Предишна

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron