Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот Ico » 13 Окт 2017, 22:01

Здравейте колеги,
Някой сблъсквал ли се е с проблема с потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?
При мен често става така, че бирата става много по-тъмна няколко седмици след бутилирането. Не се отразява на вкусовите характеристики, но може да те изхвърли от стила или изискване за цвят при конкурс. Навсякъде където четох, този проблем се обяснява с оксидация, визуална разлика в цвета при неслегнали дрожди или куци параметри на калкулатора който ползваме. Нямам идея, коя от причините може да обясни този проблем, но не мога да намеря решение и моля за Вашето мнение и експертиза по въпроса.
Поздрави,
Ицо
Ico
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Апр 2016, 21:29

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането й?

Мнениеот petiomalchev » 14 Окт 2017, 01:16

Как я бутилираш, при мен се е получавало помътняване след охлаждане на бутилките.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот victoryvt » 14 Окт 2017, 10:37

По-добре дай снимки преди и след бутилирането.
По възможност, да са в еднаква чаша и при еднаква светлина.
Много зависи какъв стил е бирата, какъв цвят и с какви точно хмелове и дрожди.
Аз досега не съм имал драстична разлика в цвета, особено в посока потъмняване.
По-скоро има изсветляване и избистряне.
Ако при тебе се получава вместо избистряне - помътняване в бутилката, то е възможно да имаш зараза.
Другото е т.н. студена мътност, която си е нормална - бистра бутилка при 20гр. в последствие помътнява ако се охлади до 5-6 гр.
И с нея има начини за борба, но не е проблем.
Окислението е възможно да причини промяна на цвета, но ще има и промяна във вкуса - като на мокър картон.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот MadButcher » 14 Окт 2017, 20:29

Потъмнява цвета или помътнява? При мене се е получавало т.нар. студено помътняване, след бутилкова газировка и преместване в хладилник което най-добре се избягва с колд краш или избистряне чрез желатин. Обаче промяна в наситеността на цвета не съм имал. Колд крашът е голяма сила. Правил съм на малко експериментално количество закавесно с дрожди за вайс и го направи кристално бистро. Съжалявам, че си продадох стария 10годишен хладилник Краун за 150лв. колкото да се отърва от него, преди да почна пивоварството. Не че имам място къде да го държа, но щеше да ми е от полза за подобни изпълнения, лагери и пр.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот Ico » 14 Окт 2017, 21:05

Здравейте колеги,
Благодаря за помощта. :text-thankyoublue:
Може би наистина е потъмняване от студа, въпреки че днес отворих една бутилка от мазето, където е 20 гр. и една която се е изстудявала няколко дни на 6 гр.
Имаше разлика в цвета. Не беше драматична, но я имаше. Следващия път ще снимам бирата преди бутилиране и след това за да сравним цветовете. Принципно търсих светло оранжев цвят за един опит за NEIPA и в началото се получи точно такъв, но с времето се промени до светло кафяв. Вкусът е прекрасен, така че както е писал Виктор, сигурно не става дума за оксидация. Бутилирам я като я преливам от ферментора в нов съд, където съм сипал мъстта за карбонизация и оттам по бутилките със стик за пълнене монтиран върху канелката на новия съд.
Ico
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Апр 2016, 21:29

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот MadButcher » 16 Окт 2017, 08:41

Снощи и аз отворих една такава - амбър ейл, който е станал по-амъбр :D и му се губи газировката. Обяснявам си го с недобре затворена ПЕТ бутилка. Лошото е, че бутилката е 2л. и има още 2 такива, които са ми и последните тая партида и ако те са в същото състояние.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Потъмняване на бирата след бутилирането ѝ?

Мнениеот Dave Lombardo » 16 Окт 2017, 08:41

От студа помътнява, не потъмнява
Някъде другаде е заровено кучето
Щом няма промяна във вкуса - пий и да не ти пука ;)
Ако пък чак толкова те притеснява - дай я насам да я видим тая светлокафява NEIPA... :D :lol:
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна


Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron