Бирите, които опитваме

Модератор: Martin

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот nik0st » 22 Юни 2014, 04:28

Май стана приказка тогава в Пловдивската бирария, че съм моряк. Сега се движа към Аржентина, за там също се спомена, че имало интересни бири. Лошото е, че танкерите не стоят дълго по пристанищата. Инак вкусът на Summer Pils ми се стори доста интензивен и богат, както и ароматът (или ароматите). Ако не беше етикетът, бих казал, че е ейл. За IPA ми е трудно да се произнеса, защото нямам много дегустирано за сравнение, освен председателската тогава. Но положително е нещо, което и аз ще пробвам през Септември като се прибера, обичам ги по-силните. Тя, с червения етикет, си има и история. На о-в Галвестън бил вързан жив тримачтов ветроход със същото име, Elissa, подобен на онези, с които едно време разкарвали IPA-та до Индия. Не можах да го видя. Та печалбата от тази марка отивала за поддръжката му и да го изваждат отвреме-навреме да поплава. Между другото преди заминаване набързо бутилирах 10-тата си варка, даже питах Виктор за съвет. Жена ми каза, че била вече добра за пиене, само дето и била твърде горчива. Сухото охмеляване, което пробвах сефте, може да е било излишно, а може и да съм влязъл неволно в IPA зоната.
nik0st
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Апр 2013, 21:16
Местоположение: Варна

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот alvinator » 29 Юни 2014, 11:53

Напоследък разнообразието в магазините е огромно, дори в кварталното магазинче (алкохол и сладкарски изделия) в моя блок има 6 вида чешка бира - Gambrinus, Bernard, Krusovice, Velkopopovicke pivo, Bohemia Regent и Primator. Всички по 2.19 лв.

Думата ми е за Primátor (ударението на на "а", направиха ми забележка :D )

Изображение

От тези на снимката съм опитвал всички без втората, не знам дали тя се намира наоколо. И лагера, и английския пейл ейл, и вайцена са много, много хубави. Особено вайцена, който за цената си, ми се струва с много характер и е интересен.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот cervesa » 29 Юни 2014, 12:13

За ударението -не се впечатлявай!:)
Primator-означава "Кмет",на чешки и словашки!!!!!!

Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот Boarhunter » 01 Юли 2014, 12:09

Тъмните са страхотни. Имат 16% и 24%.
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот victoryvt » 22 Юли 2014, 16:34

Подариха ми една юбилейна датска бира в подаръчен вид - 600мл. тъмна от тип кафяв ейл, но незнайно защо наречена - Империален кафяв ейл ?!
На цвят си е баш като портър, клонящ към стаут.

imperial-brown-ale.jpg


Алкохол 7% , вкус и аромат на кафе, на препечен малц, типични за портър или стаут.
Газировката обаче е доста силна, пяната стои дълго.

За съжаление всички надписи са на датски и не мога нищо да вдяна, освен че е нещо юбилейно за 10 годишнина от нещо си там в пивоварната.

datska-10g.jpg


Хубава бира, независимо от неясния стил "Imperial Brown Ale"

Между другото, заедно с тази ми подариха и едно кенче Карлсберг, но правен в Дания - "Imperial Stout" - същите параметри , алкохола - почти 9% , много силна , но с малко пяна и силен препечен аромат.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот vsd » 03 Сеп 2014, 08:48

Вчера вечерта опитах това
http://www.beersofeurope.co.uk/wychwood-black-wych

Доста добра, има много хубав и мек препечен вкус и точно това е вкуса който ми харесва много в портърите и стаутовете.
Отново разбрах, че моя стаут има дооооста да гони тези бири.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот ALL_ON » 08 Сеп 2014, 23:06

Добър вечер! Преди малко привърших следната чешка бира http://www.primator.cz/index.php/en/our ... tor-double : Primátor Double 24%, 24°P, 10,5% ABV, на която попаднах вчера и реших да опитам. Като цяло моето верую е, че тъмна бира се пие през зимата с по-сериозно мезе и реално за първи път се отклоних от него. Първи впечатления: добър наситен тъмен цвят, добра плътна пяна. При отпиване веднага се усеща високата плътност на бирата (не се сещам да съм пил по-плътна бира с по-силно тяло до момента). Послевкусът според мен е смесица от шоколад и кафе. Високата плътност на бирата и високото алкохолно съдържание я правят не толкова пивка, като определено си е необходимо сериозно мезе за нея. Моето беше рехаво и я глътнах набързо, което не беше най-добрият начин да и се насладя, а и алкохола бе достатъчен за да усетя, че още една такава бира и ще се чудя как да направя водата на детето за банята Определено тази бира си е типично зимна, изискваща например една тава свински вратни пържили, с мен, соев сос, горчица и масло на фурна във фолио Като цяло ми хареса и бих я избрал за по-студени дни, но не е моята бира за летни и есенни дни, както и за леко до средно мезе! НАЗДРАВЕ!
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот nnakov » 09 Сеп 2014, 22:01

Викторе,
относно чешката бира Бернар, купувам си я често в последно време и да ти кажа от партида до партида има сериозна разлика в наситеността на аромата.
Жалко, че не поддържат постоянно качество, но въпреки това си остава моята любима бира главно заради този приятен аромат, който се усеща дълго след като си изпил вече две бири (да речем).
Ако това прилича на твоята бира, значи аз лично шапка ти свалям за твоята продукция. Сега остава да ме открехнеш как го постигаш...
nnakov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 102
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 15:53

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот alvinator » 18 Сеп 2014, 22:01

Вчера опитах тази, не бях я виждал преди. Има я в кварталния магазин, собственика е фен на чешкото :)

Изображение

Много ми хареса, приятно горчива, приятно сухо остава в устата след глътката. Бих си я купувал преди всички други чешки в магазина, с изключение на Бернар-а, на която се наслаждавам в момента :D
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот mirix » 19 Сеп 2014, 23:38

Timisoreana румънски лукс премиум пилс. Общо взето нищо особенно. Пяна на едри мехури, бързо спада. Мирис също нищо одпбенно. Вкус нищо оспбенно. Опредрлено отстъпва във всякакви качества на българските бири, бири и каменицоподобните, които не ми се нравят.
Определено не я препоръчвам.
По данни на кутийката
11,5 екстракт 5% алкохол
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

ПредишнаСледваща

Назад към Дегустации

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron