Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Кой с какво охлажда - чилъри, ледени бутилки, водна баня, проточно охлаждане, топлообменници и др.

Модератор: Martin

Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот ultrashock » 17 Окт 2017, 13:18

Здравейте,

На няколко пъти попадам на различи видеа, където хората мислят за околната среда и преразхода на вода и са предприели друг метод за охлаждане след варене. Ето едно:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Използва се единствено серпентина, каквато повечето от нас вече имат налична, помпа, като тя не е задължителна и може да се използва гравитацията.
Какво мислите по въпроса? Най-големия плюс е ясен - изразходва се значително по-малко количество вода, но какви може да се негативите?
Единствения, за който се сещам е, че трябва първо да се дезинфекцира серпентината и отвътре, но ми се иска да чуя и вашето мнение по въпроса.

Благодаря!
Последна промяна ultrashock на 17 Окт 2017, 15:47, променена общо 1 път
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Охлаждане с серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот G.Andonov » 17 Окт 2017, 14:34

Аз нямам личен опит с подобна схема, но недостатътите за които съм чел са:
  • Трябва да се използва помпа, за да правиш рециркулация. Не може бъде еднопасово охлаждане и да отива директно във ферментатора (заедно с утайките от Cold break), защото не успява да охлади достатъчно. Всеки пас намалява температурата с 20-ина °C.
  • Един бидон с ледена вода не е достатъчен да охлади един казан.
    - Сметката е проста: в началото имаме 100л казан с бирена мъст 100°C и 100л бидон с ледена вода 0°C. След многократна рециркулация ще имаме казан и бидон с температура 50°C, което не е достатъчно за прехвърляне във ферментатор.
    - Накратко казано, от термодинамична гледна точка, за охлаждане на 100л течност с начална температура 100°C до 30°C трябват 350л вода с температура 0°C т.е. бидонът с ледена вода трябва да е 3,5 пъти по-голям от казана. ... а производството на толкова лед не е много екологичен подход ;-)
Така че трябва да е нещо комбинирано.
Например: чешмяна вода за сваляне до около 60-70°C и после използване на "сравнително малко" лед за сваляне на температурата до 25°C.

Другата идея която съм срещал е серпентина потопена в казана, но в нея циркулира ледена вода.
И там недостатъците са си същите - трябва ти мнооого ледена вода. Затова хората правели:
  • Първо използват чешмяна вода са ударното сваляне на температурата. Тази вода я събират и използват за миене.
  • След това рециркулират ледена вода за финално охлаждане.
Аватар
G.Andonov
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 12 Май 2015, 15:48

Re: Охлаждане с серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот Martin » 17 Окт 2017, 15:43

Както каза колегата, мисля че ще трябва да смениш ледът в един момент, или ще имаш разделено 50/50 градуса в двете течности (всъщност може би около 40/40 заради загубите във въздуха - закона за термодинамиката е за затворена система)
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот Delikatesi.es » 17 Окт 2017, 20:41

Аз лично ползвам топлата вода от охлаждането за пералнята. Варя ли значи ще се пуска пералня. Първо най-топлата я слагам в началото, а после събирам още и чакам да дойде момента да се включи програмата за изплакване.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

Re: Охлаждане с серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот dr_slavov » 18 Окт 2017, 15:02

G.Andonov написа:Затова хората правели:
  • Първо използват чешмяна вода са ударното сваляне на температурата. Тази вода я събират и използват за миене.
  • След това рециркулират ледена вода за финално охлаждане.

Преди да взема топлообмненика обмислях точно този вариянт. Свалянето със серпентина до 50-60С става за минути и след това с изравняването на температурите започва голямата мъка. Затова обмислях вариянт за втора серпентина потопена в бидон с лед и вода. След като достигна 50С с чешмянката, прехвърлям на рециркулация към бидона.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Охлаждане с серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот G.Andonov » 18 Окт 2017, 15:37

dr_slavov написа:... обмислях точно този вариянт. Свалянето със серпентина до 50-60С става за минути и след това с изравняването на температурите започва голямата мъка. Затова обмислях вариянт за втора серпентина потопена в бидон с лед и вода. След като достигна 50С с чешмянката, прехвърлям на рециркулация към бидона.

Може и без втора сертентина. Нужна е само с кофа/бидон с ледена вода.
Идеята е - след първоначалното сваляне до 50°C с чешмяна вода, да превключиш към циркулация на ледена вода в серпентината.
Нещо като това на снимката:
Изображение
Има една препоръка към изпълнението на тази снимка: - връщането на топлата вода да става в най-отдалечения ъгъл спрямо засмукващия маркуч! Така винаги ще се засмуква най-студената вода от контейнера.
Докато при сниманата реализация се получава топла водна "възглавница" в зоната между двата маркуча, която се врътка в серпентината, а студената вода си стои в другата половина на контейнера.
Аватар
G.Andonov
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 12 Май 2015, 15:48

Re: Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот Yaskata » 19 Окт 2017, 15:12

Преди време инвестирам безкрайно много пари, труд и време, за да направя проточен охладител от типа тръба в маркуч. Получи се дост ефективно - сипваш врялата мъст в единия край, а в друфия получаваш мъст на ~25гр.

170118 Naj glupavata mi investicia.jpg


Принципът е сходен - бирата тече по тръба, тръбата я охлаждаш. Тум вместо лед ползвам вода от чешмата на ~17гр., която се джурка по маркуча, около тръбата. Работи гравитачно, без помпа.

Защо ви пиша цялата тази прелюдия - системите от този тип си имат още няколко скрити проблема:

- дезинфекцията е трудна;
- винаги остава дезифектант по тръбите;
- ще трябва още един съд или бързо да мише казана, ако се наложи да прекараш още веднъж през охладителя: казан -> охладител -> ферментатор -> охладител -> чист казан или нов съд?
- трудно се регулира крайната температура на пивната мъст. ако си докарал бирата на 35гр и прекараш още веднъж през охладителя може да падне и под 15гр;

- трябва да се върти и студената вода. Когато охлаждах със забразени шишета с вода забелязах следното: когато леда се стопи на половината и между него и шишето има един, два пръста вода, топлообмена силно намалява - шишето почти топло а вътре половината вода е на лед;

- охлаждането е значително по-бавно от потопяемата серпентина със студена вода в нея. Какво имам предвид: За да прекарараш (примерно) 50л бира през тръба ф15 си трябва време. По-гоямата част от бирата ще чака в казана на ~97гр, за 10-15мин. Това е напълно достатъчно да затрие всичкия аромат от ароматния хмел и да даде допълнителна горчивниа от горчивия хмел.

извод: потопяемата серпентина със студена вода по нея (според мен е най-удачния метод за охлаждане

;)
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот ultrashock » 19 Окт 2017, 16:09

Благодаря за мненията, оставам си със серпентина, няма да мисля толкова за водата, не сме в Африка.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Охлаждане с серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот dr_slavov » 19 Окт 2017, 16:13

G.Andonov написа:Може и без втора сертентина. Нужна е само с кофа/бидон с ледена вода.
Не бях се сещал за този вариянт. Но при тази стъкмовка се чудя, защо трябва да циркулираш водата? Не е ли по-добре да смучеш ледената от кутията, а топлата да отива в канала. Не виждам смисъл да се връща и да вдига общата Т на тази в кутията.
Yaskata написа:извод: потопяемата серпентина със студена вода по нея (според мен е най-удачния метод за охлаждане
До 20-25 литрови варки съм съгласен. От там нагоре е огромен разход на вода и време.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Охлаждане със серпентина в кофа с ледена вода

Мнениеот Dejmos » 19 Окт 2017, 17:10

Яска, а дали не може да се ползва противопоточният охладител по малко по-различен начин?

Мисля, че връщането на мъстта след охладителя обратно в казана (ще трябва помпа) ще реши едновременно всички изброени от теб проблеми.
- не се налага да се прекарва още веднъж;
- лесно регулиране на крайната температура - като стигне желаната спираш охлаждането;
- бърз сваляне на температурата на целия обем до 80-85 градуса, което ще предотврати изветрянето на аромата и допълнителното вгорчаване.

В добавка, принудителното връщане на охладената мъст може да се използва за уърпул. А ако охлаждането се спре за 10ина минути на 85 градуса без да се спира помпата, може да се използва за внасяне на допълнителна ароматна доза хмел в уърпула.

Остана само проблемът с дезинфекцирането.
Може да се жертват първите 100-200 гр бира, които ще са отнесли дезинфектанта.
А може и да се циркулира за 2-3 минути само горещата бира, без насрещната охлаждаща вода, топлината ще дезинфекцира топлообменника.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Следваща

Назад към Охлаждане и финално прецеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта