медовина

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Re: медовина

Мнениеот Bones » 20 Авг 2020, 09:28

Bones
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 126
Регистриран на: 30 Авг 2015, 10:06

Re: медовина

Мнениеот paputry » 01 Сеп 2020, 18:41

41132568_2240469952633036_5368460291069706240_o.jpg
Това са медовини които аз правя :)
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

Re: медовина

Мнениеот MadButcher » 02 Сеп 2020, 11:15

Супер, предполагам не ги продава? Дай малко повече инфо?
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: медовина

Мнениеот paputry » 02 Сеп 2020, 16:50

Какво инфо да дам? От 2013 правя медовина. Хората казват, че се справям много добре :lol: От скоро се запалих и по "домашно бироварене' :D Имам около 15-16 варки бира. А с медовина мога да почерпя :D
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

Re: медовина

Мнениеот MadButcher » 03 Сеп 2020, 09:27

paputry написа:Какво инфо да дам? От 2013 правя медовина. Хората казват, че се справям много добре :lol: От скоро се запалих и по "домашно бироварене' :D Имам около 15-16 варки бира. А с медовина мога да почерпя :D

Тук сме да споделяме опит и знания, да си решаваме проблемите чрез взаимопомщ и ако може да научим нещо в повече от опита на другите. Затова реших, че ще ни споделиш нещо за стиловете медовина, които правиш и каква техника използваш. Ако смяташ, че знанието ти е езотерично и че е достатъчен аргумент за компетентност "правя от 2013г.", благодарим за рибата! Жив и здрав и дълги години да правиш медовина
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: медовина

Мнениеот paputry » 03 Сеп 2020, 14:47

Извинявам се ако съм написал нещо, което е разбрано - не както трябва. Не искам да обиждам никого или да се правя на велик. Още веднъж се извинявам. Готов съм да ви кажа всичко което знам и съм научил на принципа: проба-грешка. Ще отговоря на всеки конкретен въпрос - стига да знам отговора. Ако не знам, мога само да предполагам. :) Мисля, че никой не се интересува от история на медовината или подобни факти. Но, ако някой се интересува, съм готов да разкажа на кратко. Много по-лесно ще ми бъде да отговоря на зададени въпроси. ... Има няколко нива на медовини: сухи, полусладки, сладки и десерт. Правил съм от всичките. По състав има: Класически (само мед, вода и дрожди), с плодове (меломел). с билки (метеглин),Cyser (с ябълки), Pyment (с грозде), Braggot (с малц - или медена бира) , бучет (карамелизиран мед) и т.н. ... Държави с традиция в медовинарството са Полша, Чехия, Словакия, Словения, Франция. Но в съвременният свят - медовина се прави навсякъде. Най-голямото състезание за медовини е Mazer Cup в америка. Не официално се води световно. А в Полша е Mead Madness Cup (не официално се води - европейско). ... Още много неща мога да изпиша, но не знам на кой- какво ще му е интересно.
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

Re: медовина

Мнениеот stoyanninov » 03 Сеп 2020, 15:57

здрасти, можеш ли да ни разкажеш повече за меломела - как се прави, как се подготвят меда и плодовете, има ли подходящи и неподходящи. въобще технологично как става
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: медовина

Мнениеот paputry » 05 Сеп 2020, 15:08

Меломела е една много приятна комбинация между плодове и мед. Могат да се използват всякакви плодове, но препоръчително е без корите. В търговските мрежи корите на плодовете се мажат с разни препарати за по-голяма трайност. Това може да доведе до нежелани последствия. Лош вкус на медовината или прецакване на ферментацията. Лоши аромати и т.н.
Как се прави самата медовина?
Мед, вода и дрожди! Взимате необходимото количество мед. ( толкова колкото сте решили) и го разтваряте във вода. Естествено, трябва ви захаромер! С него измервате необходимото количество захарност. Ако искате да стане по-суха - захарността трябва да не е висока. (тук не мога да се ангажирам с точни захарни градуси, защото това си зависи пряко И от дрождите И от температурата на ферментация) Но около 24 -25 захарност - предполага суха медовина. Дори и да стане прекалено суха, има възможност за вторично подслаждане след края на ферментацията. 27-28 захарност предполагат полусуха и над 30 нагоре вече се очаква сладка.
Плодовете.
Плодовете трябва да бъдат максимално стерилни за да не вкарат кофти бактерии в медовината. Единият начин е да бъдат замразени във фризер. Другият е да минат някаква термична обработка. Например да бъдат направени на сок. Трети вариант: да бъдат пуснати в меда, който ще претърпи леко карамелизиране или така нареченото бучетиране - (бучет). Бучетирането е отделно течение в медовинарството.
Плодовете могат да се добавят в началото на ферментацията, след бурната ферментация или след приключване на цялата ферментация. Зависи какво ще правите.
На кратко: Имате мед, вода и дрожди + плодове. Смесвате водата и меда! Правете го много добре, защото ако оставите сместа (мед+вода) за 10 минути в покой - меда започва да пада към дъното. Ще имате смес която, ако измерите, на повърхността ще има захарност (примерно) 24 а към дъното 32. Това може да ви изиграе кофти номер. Правите си необходимата сладост и слагате дрождите. В магазина на сайта има хубави дрожди за медовина! Ползвал съм ги и съм доволен. После си решавате кога да сложите плодовете. След втората или третата седмица на ферментация, вече имате някакво количество алкохол в медовината. Има много фактори които влияят на ферментацията. Медовината може да ферментира 40-50 дни. Може и да ферментира няколко месеца. След преминаване на бурната ферментация се прави и първото откаляване. След окончателно превиране - втора. След избистряне - трета. В най-общи приказки - това е. Ако има въпроси - ще отговарям.
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

Re: медовина

Мнениеот MadButcher » 14 Сеп 2020, 08:27

Благодарим за споделения опит и знание! С какви дрожди за медовина имаш опит и какви са ти впечатленията като например запазване на вкусов и ароматен профил на меда, крайна степен на ферментация температура и време за ферментация ?
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: медовина

Мнениеот paputry » 19 Сеп 2020, 15:25

В магазина на сайта има едни много добри дрожди. Mangrove Jack,s M05. Хубави са. Работил съм с тях. Ако искаш да запазиш аромата на меда - стават.
Аз обичам по-силните медовини. 16-17 алкохол. (Това обикновено са сладки медовини) За тях използвам дрожди за трудна ферментация, с толеранс до 18алкохол. За шампанско. Или Actiflore BO213 или FCD. По принцип и трите вида имат доста широки температурни граници. От 12 до 30градуса. Но както при повечето случаи - най-добре е ферментацията да минава на около 20 градуса.
Най-добре аромата на меда в медовината се запазва когато ферментацията е на по-ниска температура. 17-18градуса. Разбира се - медовината трябва да е без други примеси (плодове, подправки. билки ...) Да няма добавяне на ДАФ (той подобрява ферментацията- но за сметка на крайният аромат на медовината) За да усетите самият мед в края на цялата "офанзива" е необходимо и дълго отлежаване на готовият продукт (медовина). Преди време, един поляк ми каза една рецепта. Аз го попитах: И колко време трябва да отлежава готовата медовина? А той отговори: ...And wait two years! ... Бях шокиран. :o Но запомнете едно нещо от мен: При медовината - чакане му е майката.
paputry
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Апр 2018, 21:52

ПредишнаСледваща

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта