Вино 2017

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 22 Окт 2017, 13:30

Има ли проблем ако добавя малко вода, че ми се вижда доста гъсто или по-добре не? Видимо днес има признаци на ферментация, тук там балончета, ширата е с температура 22С като вчера а захарта май е към 17-18, ето картинка:
https://imgur.com/qC63K3g
няма образувание наречено "шапка" в бидона, може би по-късно ще се стане. Разбърквам често, дали е проблем или да се огранича до 2 пъти дневно?
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот lukata » 22 Окт 2017, 13:54

Не не му добавяй повече вода....до два пъти на ден е достатъчно да разбъркваш.
lukata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 65
Регистриран на: 04 Юли 2016, 10:34
Местоположение: Чавдар

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 23 Окт 2017, 22:01

Преди малко с големи мъки извадих проба да видя как са нещата и о-о-о чудо захар някъде към 7 на вкус е почти вино с леко кисела жилка, която нещо не ми харесва, продължава да ферментира, температурата на мъстта си е константни 22С. Днес е ден 5-ти в четвъртък го сложих, как да процедирам за да не оцапам нещата? Нямам преса и всичко е доста гъсто, нямам идея как да изтискам ценният сок за да го прехвърлям за тиха ферментация в друг съд едва ли и 10литра ще събера и кога е добре това да се случи, имам чувството че утре ще ми покаже 5 захар, да жулна ли малко серниста киселина да не тръгне нежелана ферментация или по-късно? Вторият съд с воден клапан ли трябва да е и да няма никакъв въздух в съда, пак ли на топло трябва да седи и кога се претака? Чета за "откисляване на вино" с бикарбонат и се питам дали това е моят проблем с леко киселата жилка тъй като няма как да го измеря с уред, да са взели преявес някакви "оцетни дрожди" поради ферментацията на малко количество материал в пластмасов бидон и да е станала някаква "зараза", чета че при малко количество ферментацията протичала по-бързо и трябвало по-често да се разбърква и по-често да се проверява ...
Благодаря за съветите на предишните ми питания и се извинявам за леко глупавите въпроси, но взех да се притеснявам, че ще оплескам работата като за сефте.
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот lukata » 23 Окт 2017, 22:46

В никакъв случай не му слагай серниста киселина на този етап...така ще убиеш и без това слабите дрожди дето работят.
После като ти падне захарността към 0 го отдели на воден клапан ,и пак на около 20 гр.
lukata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 65
Регистриран на: 04 Юли 2016, 10:34
Местоположение: Чавдар

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 23 Окт 2017, 23:19

Дрождите явно са доста силни щом днес измерих 7 захар, направо светкавични бих казал.
Паникьосах се да не се вкисне от този етап нататък, бидонът доста добре го измих със сода но пак леко намирисваше, сернистата киселина не я разбърках като сложих на студено да не би от това да е тръгнало вкисването ако е тръгнало. Подготвих си други съдове по спешност, не знам какво да правя, утре може и да е късно вече :( ... засега мисля да ги изнеса на студено на балкона.
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот Foreigner » 23 Окт 2017, 23:43

Проблемът е, че не си премерил началната захарност. Ако е била около 24 - даже ниско за тазгодишната реколта, при тези температури и с добавени дрожди, на този етап оцетна ферментация на практика е изключена, ако съдовете ти са били дезинфекцирани. За източването - пресоването не е абсолютно задължително, особено ако после ще добавяш захарен сироп за втора ферментация и ракия. Източвай, когато захаромерът се завърти около 1-2. Просто си купи една ПВЦ тръба с по-голям диаметър, висока колкото съда с виното, разпробий я на решето, затвори долния край с мрежа (аз използвам такава за саниране (шпакловане), стегната с ластик или въже). Топваш маркуч и източваш виното. Маркуча прикрепи към пръчка (тръба), така че долният му край да е на 7-8 сантиметра над дъното, за да не засмуква винена кал. В края, като спре струята, наклонявай съда. Ако държиш на максимален рандеман, прецеди през по-голямо сито, твоите количества го позволяват. И търпение му е майката - през октомври пият само младото божоле - пробвал съм го на куп места и всяка година си купувам поне 1-2 бутилки от новата реколта, дотук само тежки греди - за мене това чудо просто не става и е рекламен трик. За сернистата киселина - lukata ти е казал. Не изнасяй на балкона, изчакай да свърши бурната ферментация.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 23 Окт 2017, 23:56

И аз преди години си купувах от това божоле, няма такава смешка. Иначе захарта не можах точно да я премеря, но мисля, че беше около 22 и повече под 25, гроздето беше доста сладко. Съдът ми е голям 80л а материалът е колкото една педя от дъното, май ще ползвам един кевгир или нещо такова и ще натискам на ръка и ще утаявям някак с, много е гъсто, не може с маркуч да се точи :?
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот petiomalchev » 24 Окт 2017, 07:12

Как се различава оцетната ферментация, по миризмата. Оцета е летлив, мирише ли в бидона на него значи, работата е зле.
Ако виното вземе да киселее с намаляне на захарността в него няма мирис на оцет и вкус на дъска, причината за киселия вкус трябва да се търси в самото грозде заложено за ферментация.
Когато е не добре узряло съдържа повече ябълчна киселина, която с намаляване на захарите вкуса и избива. При зреене на виното част от общите киселини се превръщат във винен камък и киселинността спада. Друг начин за омекотяване това е засяване с бактерии за ЯМКФ. но за 10л. вино не си заслужава.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 24 Окт 2017, 10:26

Не мирише на оцет, сутринта го разбърках и ми се стори по-мътно от преди, на вкус е вино, но ми киселее. Сега мисля да отскоча до агроаптеката, какво да купя в опит да спяся материала, ph лентички примерно да проверя киселинноста, карбонат, ДАФ, бентонит, тези бактерии за ЯМКФ и още нещо може би?
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот Martin » 24 Окт 2017, 11:37

Ти за 10л вино цялата менделеева таблица ще вкараш вътре. Пх лентичките не мисля че ще видиш точно какво става там, нямат достатъчна точност. Ако наистина ти киселее, просто вземи ЯМКФ бактерии и засей накрая. ДАФ при положение че си на края на ферментацията не ти е нужен. За бентонит да не говорим, студ в хладилника, все пак количеството е малко.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

ПредишнаСледваща

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron