Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Модератор: Martin

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Martin » 20 Окт 2016, 09:57

1. Трябва ли да изолирам този казан, струва ми се по лесно, тъй като няма възможност да се запали?

2. Поръчах ето тази торба за прецеждане от магазина. Въпросът ми относно нея е: ползва се за финално прецеждане на бирената мъст след варката, нали така? След като приключи варенето директно изсипвам във ферментатора течността, като използвам големия му отвор(диаметър около 20-25 см) и закрепя тази торба по някакъв начин на него (с щипки или по друг начин). Правилно ли съм се ориентирал?

3. Лаутертюна монтирах пластмасова канелка на долната кофа, на която сложих уплътнения от вътре и отвън, а отвън намазах с санитарен силикон, за да няма течове. Ок ли е по този начин и дали е по-подходящо да купя метална канелка 3/4 или 1/2 цола и подменя тази? Вчера бях в един ВиК магазин и след като им обясних за какво ми е нужна, те ме посъветваха първо да проверя дали няма да окисли и да промени вкуса на бирата?

5. Температурите по време на ферментация: В какъв температурен диапазон трябва да се съхранява:
- Ферментатора, след прецеждането на бирената мъст и пълненото му?
- Първата седмица след разливането в бутилки?
- Следващата седмица, като трябва да са на студено?


1. Да, изолирай го.
2. Също правилно, след варенето прецеждаш през торбата, предварителлно дезинфекцирана.
3. Стой си с пластмасовата канелка
4.
- По време на ферментацията зависи от дрождите и стила бира, но като цяло около 20 градуса за ейлове и 10ина градуса за лагери
- Поне 5-6 дена бутилките също около 20 градуса
- След газировка, на студено и тъмно /хладилник, маза/
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Dejmos » 20 Окт 2016, 11:47

1. Изолирай го. Провери и доколко му е точен термометърът, за да няма изненади.

2. Да, за финално прецеждане, след охлаждане и утаяване (половин-един час). Дезинфекцирана торба, здраво закрепена за гърлото или окачена над бидона. Здраво. Щипките няма да свършат работа. По-добре окачена над бидона, защото, ако виси вътре, след като го понапълниш, торбата ще се окаже потопена в бирата и в един момент ще спре да прецежда, а вътре ще останат 3-4 литра непрецедено и ще вземеш да търсиш къде да я закачиш, за да изцедиш и тях.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 20 Окт 2016, 13:29

Ще ползвам живачен термометър от магазина, този казан май няма собствен,а и да има предпочитам да е по точно. Изолация само отстрани ли да сложа или и на капака?
Идеи как да закрепя торбата?

Благодаря за всички отговори!
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Dejmos » 20 Окт 2016, 15:28

Казанът на снимката има някакъв вграден терморегулатор. Напълни го с вода, включи го и виж дали неговите градуси съответстват на измереното с живачния. Но не те съветвам да ползваш живачния при озахаряване - ако се счупи, изхвърляш всичко. Аз имам един лабораторен живачен, ползвам го само да си проверявам електронните преди варене.
Освен ако това на снимката е таймер, а не терморегулатор? Тогава не ти върши никаква работа.

Във всеки случай е добре да му пригодиш след време някакъв цифров терморегулатор и евентуално бъркалка.

За окачването - каквото ти е удобно вкъщи. Точилка между два шкафа, на здраво въже между две куки.... Аз закачам на дръжката на едно чекмедже (кога ли ще се извади и ще съсипе всичко...). На такава височина, че дъното на торбата да е точно над гърлото на бидона. Имай предвид, че ще провисне и ще опъне въжето при напълване. Някои колеги слагат нов чувал за боклук или друг чист найлон над и около торбата, за да не се замърси с нещо бидона. Намирам го за правилен подход, но все забравям.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 20 Окт 2016, 15:58

Dejmos написа:Казанът на снимката има някакъв вграден терморегулатор. Напълни го с вода, включи го и виж дали неговите градуси съответстват на измереното с живачния. Но не те съветвам да ползваш живачния при озахаряване - ако се счупи, изхвърляш всичко. Аз имам един лабораторен живачен, ползвам го само да си проверявам електронните преди варене.
Освен ако това на снимката е таймер, а не терморегулатор? Тогава не ти върши никаква работа.

Във всеки случай е добре да му пригодиш след време някакъв цифров терморегулатор и евентуално бъркалка.

За окачването - каквото ти е удобно вкъщи. Точилка между два шкафа, на здраво въже между две куки.... Аз закачам на дръжката на едно чекмедже (кога ли ще се извади и ще съсипе всичко...). На такава височина, че дъното на торбата да е точно над гърлото на бидона. Имай предвид, че ще провисне и ще опъне въжето при напълване. Някои колеги слагат нов чувал за боклук или друг чист найлон над и около торбата, за да не се замърси с нещо бидона. Намирам го за правилен подход, но все забравям.

Утре ще е при мен и ще го проверя, но мисля че е терморегулатор. Ще направя тест на градусите. Ами не знам със сигурност дали е живачен, от магазина е (http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... cts_id=199). Опасен ли е?
Относно цифровия терморегулатор и бъркалката - не съм много на ти с електрониката, въпреки че съм IT. Как може да стане това?
Ще измисля нещо предварително за окачването, да не стане фал в неподходящия момент.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Dejmos » 21 Окт 2016, 00:58

Този е спиртен. Поне няма да отровиш бирата, ако се счупи вътре.

Електронният термостат е лесна работа, ако човек разбира малко от електротехника. Кажи-речи всеки може да свърже неща като тези
250V 10A Digital thermometer Temperature Controller thermostat thermal regulator -50~110 Celsius Degree Thermocouple with Sensor
http://s.aliexpress.com/iI7n2Qby
(from AliExpress Android)

12V Intelligent Digital Thermometer LED Thermostat Temperature Controller -9-99 degrees Heating Cooling Control Diagnostic-tool
http://s.aliexpress.com/JbUN7JJb
(from AliExpress Android)

10A 220V Quality LED Digital thermometer Thermostat Thermocouple Temperature Controller thermal Regulator Heating and Cooling
http://s.aliexpress.com/QjuMBj6v
(from AliExpress Android)

Ползвам втория и съм много доволен. Може да се настрои и за нагряване, и за охлаждане. Иска външно захранване 12в.
Третият управлява нагревател и охладител едновременно, първият само нагревател. Захранват се направо от мрежата.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Foreigner » 21 Окт 2016, 01:24

ultrashock, един коментар за ферментатора - не съм сигурен, че капакът на бидона ще го затвори плътно. При този модел май няма едни междинни уплътнения с форма на чиния, които влизат в гърлото преди завиването на капака. Ако имат, трябва да ги разпробиеш, за да стигат газовете до водния клапан. Не че е фатално, но ако капакът не е уплътнен, няма да видиш балончета във водния клапан и излишно ще изпаднеш в състояние на тих ужас, а ферментация всъщност ще има.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 21 Окт 2016, 10:00

Foreigner написа:ultrashock, един коментар за ферментатора - не съм сигурен, че капакът на бидона ще го затвори плътно. При този модел май няма едни междинни уплътнения с форма на чиния, които влизат в гърлото преди завиването на капака. Ако имат, трябва да ги разпробиеш, за да стигат газовете до водния клапан. Не че е фатално, но ако капакът не е уплътнен, няма да видиш балончета във водния клапан и излишно ще изпаднеш в състояние на тих ужас, а ферментация всъщност ще има.

Капака си е капак, няма никакви уплътнения, с дълбока резба е и се затваря добре, няма никакви други слоеве освен самият капак. Мога да го уплътня с тефлонова лента по резбата. Същата може да се сложи и около аероклпата за по добро уплътнение. Тестовете, които направих са да духам през канелката и в огледалото гледах дали излиза мехурчета през клапата и се получи, а дали е 100% уплътнена не знам.Да разбирам ли че трябва да постигна почти пълна херметизация в ферментатора?

Относно ферментатора отново - имам няколко парчета 3мм дунапрен и купих алуминиево тиксо. Ще е добре ли ако направя нещо като кобур за ферментатора, от който може лесно да се вади и слага, за да се хигиенизира и следователно да имам изолация на стените и дъното?

За казана купих каменна вата с алуминиев слой, взех едно голямо парче и днес ще я изолирам от всякъде и ще проверя как се справя с задържането на температура. Там вече мога да го направя по-качествено тъй като самият казан отвън никога няма да се се мие, само вътрешната и част. Като го направя ще сложа снимки за да кажете мнение.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот Dejmos » 21 Окт 2016, 11:35

По принцип е добре ферменторът да не изпуска отникъде, освен през водния клапан. Но и да изпуска, не е проблем, пак ще стане бирата. Само ще ти е по-трудно да определиш края на ферментацията и ще трябва да мериш остатъчния екстракт.

Бидонът ти няма ли уплътнение на капака, един голям О-пръстен, който да се притисне в горния ръб на бидона при затегнат капак?
Ако не, бая тефлонова лента ще ти отиде, докато уплътниш тази едра резба.

(Моят беше такъв, 25-30 см капак на винт, без уплътнение. Загладих с остър нож горния ръб и залепих самозалепващо уплътнение за врати и прозорци на капака, където ръбът опира. Трябва много точно да се изреже уплътнението, за да не минава много СО2 през среза, може и да се залепи с лепило за гума. И е добре да е мокро при завиването, за да се плъзга по ръба на бидона, да не се прокъса.)

Изолацията на казана за варене по-добре да я направиш сваляща се, като на ферментора. Иначе ще я мокриш при миене.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Съвети за старт на начинаещ пивовар и първа варка

Мнениеот ultrashock » 21 Окт 2016, 16:15

Dejmos написа:По принцип е добре ферменторът да не изпуска отникъде, освен през водния клапан. Но и да изпуска, не е проблем, пак ще стане бирата. Само ще ти е по-трудно да определиш края на ферментацията и ще трябва да мериш остатъчния екстракт.

Бидонът ти няма ли уплътнение на капака, един голям О-пръстен, който да се притисне в горния ръб на бидона при затегнат капак?
Ако не, бая тефлонова лента ще ти отиде, докато уплътниш тази едра резба.

(Моят беше такъв, 25-30 см капак на винт, без уплътнение. Загладих с остър нож горния ръб и залепих самозалепващо уплътнение за врати и прозорци на капака, където ръбът опира. Трябва много точно да се изреже уплътнението, за да не минава много СО2 през среза, може и да се залепи с лепило за гума. И е добре да е мокро при завиването, за да се плъзга по ръба на бидона, да не се прокъса.)

Изолацията на казана за варене по-добре да я направиш сваляща се, като на ферментора. Иначе ще я мокриш при миене.

Ами не, няма уплътнение бидона. Ще се опитам да го уплътня по някакъв начин - с тефлон или както ти си обяснил.

Възникват няколко въпросителни:
-имам ел. тенджера за озахярване - нея ще изолирам с каменна вата с алуминии + алуминиево тиксо и ще контролирам с термостата температурата (за сега вградения, след това с направения от мен, днес поръчах частите от алиекспрес);
-имам две баки, едната разпробита и с двойно дъно - мрежа, другата с канелка - НЕ изолирани;
-имам една друга бака в която с бързовар ще сгрея водата до 78 градуса (след време мога да използвам същия термостат като включа бързовара към него, за сега с доливане на студена вода или чрез спиране/пускане);
-имам същата ел.тенджера за варене (прецеждам през торбата от магазина и сипвам директно във ферментатора);
-имам ферментатор , който ще изолирам с дунапрен и алуминиево тиксо, за няма температурни отклонения;

Трябва ли и лаутертюна да изолирам? Не съм минал през процеса, затова не знам колко време ще се задържи там мъстта.
Трябва ли да слагам термометър на ферментатора - имам един китайски (със сонда за външна температура), който вчера тествах съвместно с този от магазина и нямаше отклонение(най много +-0.2 градуса). Мога ли него да използвам като г сложа просто в стаята където ще седи ферментатора ?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron