Още 1-на първа бира

Модератор: Martin

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот asenr » 14 Ное 2016, 23:02

Аз пък охлаждам на затворен капак, защото варя на двора и падат разни неща от асмата, летят насекоми, вятърът носи разни боклуци... Та при мен се налага.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот Dejmos » 15 Ное 2016, 15:57

Заради серпентината няма как да затворя капака. Но все пак покривам доколкото мога. Защо да рискувам заразяване?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот swenstyle » 26 Ное 2016, 13:03

друг въпрос:
правя разтвор на окорон 1% с вода с температура 35* някъде, в него държа нещата 2 минути, не ги засичам обикновено стават 5

1. Дезинфекцирам жълтата торба (от магазина) и после трябва да я изчакам да изсъхне хубаво или изстисквам добре и почвам да прецеждам (мътилката след след охлаждането)?
2. За бутилките използвам същия разтвор, както викторивт е описал в една тема, а после само ги слагам с главата надолу да се отцедят, като набуча и последната, вземам 1-вата дезинфекцирана изтръсквам я и наливам, колкото се е отцедило толкова, и да има няколко капки вътре не е проблем нали?
3. по последния начин мисля да дезинфекцирам и ферментатора, капачки, маркучи, фунии и други
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот victoryvt » 26 Ное 2016, 13:22

Вземи си една пръскалка за цветя или от ония дето се пръска по стъклата.
Пълниш я с работен разтвор и с нея пръскаш по ферментатора, капачките, и т.н.
Бутилките - вливаш в първата 100мл. работен разтвор, раздрусваш я добре и го преливаш от нея във втората, първата закачаш да се отцеди, а втората раздрусваш.
Пълниш първата, затваряш с капачка и вземаш втората, раздрусваш я пак, и преливаш в третата. Оставяш я да се отцеди (втората) като през това време раздрусваш третата ...
Пълниш втората, затваряш я и т.н.
След 10-15 бутилки сменяш 100-те мл. разтвор.
Една две капки, че и много повече не са никакъв проблем. Окорона не оставя следи в бирата, освен ако не е в огромно количество (забравени тия 100мл. в бутилката)
Капачките докато чакат ред стоят в една паничка с работен разтвор или ги пръскаш периодично с пръскалката.
Аз си пръскам и ръцете когато пипам и отварям ферментатора за да проверя температура или екстракт.
Пръскам и сондата на термометъра, както и пипетата с която вадя течност за рефрактомера.

Относно торбата за прецеждане.
Може и да не се мокри сокорон, защото поема много.
Дезинфекцията става като се натопи в съд с вряла вода и се остави там за 5 мин.
После само я отцеждаш и я закачаш с щипки за пране (напръскани с окорон) за ръба на същата кофа, в която е била врялата вода.
Вливаш утайката и чакаш малко, след това вдигаш торбата и я закачаш на нещо над кофата.
Аз след това покривам цялата система - кофа, торба, пръчка с чисто нова торбичка от ония черните на ролка.
Така не може да пада прах и с него микроби.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот asenr » 28 Ное 2016, 08:57

swenstyle написа:друг въпрос:
правя разтвор на окорон 1% с вода с температура 35* някъде...

Окорона се разрежда 1:1000, което ще рече 0,1%.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Още една 1, 2 и 3-та бира

Мнениеот swenstyle » 05 Дек 2016, 03:32

аз така го разреждам, но съм написал друго, приемам забележката.
тази бира я пробвах вече, газирана със 7гр. захар, на 8мия ден, само след един ден в хладилник, сякаш може и още по-газирана да е, но много ми хареса, пяната се задърца почти минута, обаче като пия 100 грама, все едно съм пил ракия, на тая варка се изпари доста вода при варенето, но тогава не бях мерил нищо и незнам колко алкохолна би могла да е.

миналата събота и неделя сварих, 2-рата бира - "червен ирландски ейл" от една тема тук, измерих само (със захаромер светлина от 5 до 30 %) -10% преди варене, 13% след. вчера я бутилирах и захаромера потъна доста под 5%, може би 2, ако въобще меренето там е прецизно.
тя беше на 18* в един хладилник пригоден само за това.
1. бутилираните мога ли да ги държа в стаята на около 22-23* ? ,че в хладилника (той е малък) пъхнах следващата
сега чета как се определя алкохола "Алкохол в обемни проценти = (начален екстракт в гр.Плато - краен екстракт в гр. Плато) * 0.52 " 2. това % преди ферментация (преди наливане във ферментатора) и % след ферментация (при бутилиране) ли е? значиако предположим че захаромера отчита вярно: (13-3)/0,52= 5,2

днес сварих 3-тата ми бира - "тъмна баварска със, светла душа" и тя от една тема в раздела. тук измерих 20,5% след озахаряване, 10,5% след промиване (преди варене) и 12,2% (много малко над 12) след варене. току що се сетих че аз подържам околната среда 18* а във ферментатора е нали 2-3 повече, 3. когато в дадена рецепта пише 18* на околната среда или вътре във ферментатора се има предвид?
а [color=#FF0000]

на 2-ра и 3-та използвах вълшебната жълта торба от магазина, прекарвам всичко сварено през нея, разбира се в началото не вземам от утайката, за да минава веднага, и накрая я пълня с утайката, позадръства се, но колкото и да я стискам една прашинка не минава, всичкия пластелин остава вътре, и тече бистро - гениално!
всички отчети съм ги правил на 20*С
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот victoryvt » 05 Дек 2016, 10:09

1. Да
2. Да (само че не е делено, а умножено по 0.52)
3. Не - макар че не е ясно авторът как е мерил. По принцип, температурата на ферментация се мери вътре в бидона, тъй като при различните дрожди и видове бири разликата е значителна спрямо външната. Освен това има значение и обема на ферментатора, неговите стени (дебелина, материал, изолация) , въобще - околната температура е само предпоставка за една нормална ферментация. Истината е вътре да се мери, и съответно да се контролира.

Пак напомням, че някои рецепти сме ги писали преди няколко години, когато малцовете си ги правехме сами, хмелове имаше само няколко вида, както и дрожди.
Хубаво гледайте датата на поста на рецептата, да не се налага да обяснявам защо в момента няма български малц :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот swenstyle » 22 Май 2017, 23:51

такааа....

4-та бира БИТЪР ЕЙЛ,
следвах рецепта от форума, и то беше точно по гергьов ден, сварих я и я оставих на терасата в 1 топлоизолирана ниша, на 15 литра сложих 5 гр дрожди, рехидратирани мъст, което незнам дали се получи, защото не се виждаше никаква активност в чашата.
та първите 4 дена бях оставил без надзор да ферментира на 14-15 градуса (околна), като се върнах, нямаше никаква активност меря, 7*Р, после времето се постопли и околната Т стана 16-17-18* и вече на 14-тия ден беше паднала под 5*Р и бутилирах. Мерих с виномер украински, защото си счупих захаромера. Днес е трети ден от газировката и бутилката се е втвърдила малко. Значи ще стане работата за пиене.

5-тата бира ВАИС
следвах рецепта пак от тук, вчера следобяд, нямаше проблеми, не можах да достигна 15*Р при наливане във ферментатора, ама 13*Р беше при 27*С, значи с корекцията отива към 14. сипах 7 гр. дрожди направо във ферментатора, и днес цял ден бълбука вече. при околна 21 във ферментатора 23-24, чудя се дали да не намаля 1-2 градуса. даже 2-3 часа изкарва въздух на всяка секунда, после сякаш забавя, и пак почва силно.

въпрос имам за захарта при бутилиране, трябва ли задължително да се разтваря във вряла вода за дезинфекция?
(цялата тая работа със дезинфекцията аз я спазвам, но ми се струва безмислена, и някой път ще пробвам без ОКОРОН. защото на село като правим вино, бяло вервено, нищо не дезинфекцираме, е естествено мием със сода (за бъчви) спазваме нормалха хигиена, но не използваме дезинфектанти, по време на последващите преливания, бутилирания и т.н. и не е имало проблеми от както се помня, а да - и не засяваме с дрожди, а виното се получава, като магазинско вино от тия над 15-20 лева.)
как се прави стартер?
1. завирам вода 300 мл. слагам 1 сл, захар разтварям
2. оставям да падне до 25*, със капак предполагам
3. сипвам и преварена мъст, ама колко? колкото водата, може ли само с мъст?
4. поръсвам дрождите и какво трябва да стане, ще шупне ли като мая за хляб ли, само леко пяна ли да има?. колко време да ги чакам, и колко време макс могат да стоят?

Изображение
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот BatVentsi » 25 Май 2017, 01:15

Не съм много от напредналите, но мога да кажа аз как правя някои неща, прочетено от тук и там, посъветван от други колеги..

Аз лично вече отделям около половин до един литър от бистрата, но все още с висока захарност мъст при цеденето, ако се съмнявам в %, слагам 1 супена лъжица захар допълнително и това го варя за 10-на минути. Охлаждам до 25-26 и слагам дрождите (предварително извадени от хладилника на стайна температура да се съвземат). До 2-3 часа трябва да се появи пяна, да се усеща отделения CO2. В мъст дрождите могат да стоят часове, точно колко, зависи от захарта. 2-3 часа ще са ти напълно достатъчни, така че си направи сметка кога да ги засееш в (мини)стартера докато вариш и охлаждаш останалата бира. Така правя и за сухи и за промити дрожди,

Относно чистотата: при никакъв случай не искам да поемам рискове. Доста изчетох за това из американските форуми и като че ли повечето просто си търсят причина да улеснят метода и частично или напълно да прескочат дезинфекцията. Колкото пъти сме се мъчили да правим вино, все не ни се е получавало, но не спазваме много хигиена там, затова и спряхме - явно аз винар няма да стана, но с бирата досега не съм имал проблем, ала хигиената в тая област ми е 100%.

За Вайс ти препоръчвам да я оставиш на по-топло - вътрешна 23-24, че и 25, ако искаш повече банани. Аз лично вайса го държа в рамките на 22-24, просто такива са ми били условията досега и се е получавала страхотна бира. В последния сложих и малко ръж + караарома за цвят и колкото и вода да наливах, пак май ще отиде на 7% . OG 15 P и очаквам да падне на 1.5-2

Варих в градината под черешата. Докато слагах хмела извадих един паяк и една муха, после няколко черешки явно са вряли с хмела, та виках да я нарека: Flying Spider Cherry Hefeweizen
Аватар
BatVentsi
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 75
Регистриран на: 26 Фев 2016, 13:38
Местоположение: Русе

Re: Още 1-на първа бира

Мнениеот swenstyle » 25 Май 2017, 20:53

благодаря за обясненията,

вайса вече е на 5*(4 ден) клапана не бълбука, но излизат мехурчета от течността, явно капачката ми изпуска от някъде.

още един въпрос,
ферментираме, на температура за подходяща за дрождите и типа бира,
после газираме на същата температура, (с поръсени около 10-15 гранули дрожди преди запечатване на шишето)
после слагаме в хладилник, моя е настроен на 2-3*С,
после може ли да се извади от хладилника и да си стои примерно в мазе (от днес вече имам мазе, сега ходих да меря Т и е някъде 16-16,5*С, изцяло е вкопано, няма прозорци, би трябвало цяло лято да си е такава температурата) или трябва да се държи само в хладилника. предните варки ги държах само в хладилника, ама те бяха 40 шишета, сега са повечко.
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта