Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот Yaskata » 22 Мар 2018, 13:49

когато газирате с отделена мъст, приспадате ли количеството неферментируеми захари в отделената пивна мъст?
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот MadButcher » 24 Мар 2018, 08:32

Yaskata написа:когато газирате с отделена мъст, приспадате ли количеството неферментируеми захари в отделената пивна мъст?

Те участват ли в газировката?
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот markov » 26 Мар 2018, 21:48

от Yaskata » 22 Мар 2018 12:49
когато газирате с отделена мъст, приспадате ли количеството неферментируеми захари в отделената пивна мъст?


Ползвам калкулатора от Brewersfriend: https://www.brewersfriend.com/gyle-and-krausen-priming-calculator/

Ако питаш дали е озахарявано на 65 или по-висока ли по-ниска температура, според мен няма чак такова значение. Предполагам, че каклулатора ползва някакви средни стойности на озахаряване.

И също при изчисляване за различна плътност, количества и ниво на газировка, промените са плавни. Разиграй на калкулатора за 20 литра бира и ще видиш.
Т.е. не са толквоа съществени.
Не съм проверявал как е точно, но за температура на озахаряване около 64-67 градуса не би трябвало да оказва голямо влияние, когато мъстта е една и съща.
Освен ако не е озахарявано на много висока температура, примерно на 69 градуа и нагоре (за някаква много сладка бира). За такъв случай, може би ще трябва да се си увеличиш отделената мъст.

Поздрави, М.
markov
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 41
Регистриран на: 17 Ное 2016, 21:57

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот ALL_ON » 27 Мар 2018, 09:43

Според мен Ясен има в предвид, следното: ако имаме една бира с начален екстракт 12 Плато и краен екстракт 2 Плато, то тогава реално имаме 10 Плато ферментируеми захари в мъста, която ще бъде използвана за газиране на бирата. Най-точно и правилно би било да се отдели повече мъст, след което в края на ферментацията на основното количество бира да се отчете на колко Плато е приключило всичко. След това на базата на това измерване да се сметне колко мъст е необходимо да се добави. Лично аз когато газирам с пивна мъст използвам табличката, която е постнал тук във форума Ники Илов - viewtopic.php?f=32&t=2930&hilit=%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D1%81+%D0%BE%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0
Мисля, че там е отчетена някаква средна стойност на крайния екстракт. Това дава добри, но не перфектни резултати, аз съм доволен и не съм имал проблем. Другия + на таблицата е, че дава възможност да отделиш точно количество неферментирала пивна мъст и не се налага да отделяш в повече :)
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот MadButcher » 27 Мар 2018, 10:44

Тези стойности, както показва и колегата по-горе, се залагат и при въвеждане в калкулатора. Същият отчита и нивото на карбонизация според стила. Една е газировката на портер, друга на вайс
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Газировка - захар, DME, пивна мъст, мед

Мнениеот markov » 17 Апр 2018, 17:44

Да допълня.
След още няколко седмици газираната с DME бира става доста нестабилна и започва да се надига пяна при отваряне. На една бутилка даже излезе навън. Т.е. от "-" минусите на DME - не се знае какъв точно е малца и каква точно е захарността.
В това отношение предимство има газировката със захар - по-добра стабилност. Или със заделена пивна мъст, където се знае плътността и освен това е от същите малцове, като готовата бира.
markov
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 41
Регистриран на: 17 Ное 2016, 21:57

Предишна

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron