Варене по метода BIAB

Модератор: Martin

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот ultrashock » 18 Дек 2018, 15:45

Само да вметна една подробност, която забелязах: ако приемем, че малца абсорбира 1:1 вода(както многократно е коментирано във форума, сигурно ли е дали е точно така?), т.е. 10кг малц в торбата след изваждане би трябвало да тежи ~20кг, това при BIAB не е съвсем така. Причината е, че в началото тежи много повече, докато се изцеди водата, която не е абсорбирана. Реално е нужна много повече сила, за да се повдигне торбата с малца и постепенно докато се оцежда намалява теглото.
Ето малко снимки и от мен:
Прикачени файлове
IMG_5597.jpg
IMG_5596.jpg
IMG_5595.jpg
IMG_5593.jpg
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот Bones » 18 Дек 2018, 20:22

Изолацията от какъв материал е и от къде я взе? Аз съм с няколко слоя изолация за радиатори (стЕроеПор), но взе да се пука.
Bones
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 126
Регистриран на: 30 Авг 2015, 10:06

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот ultrashock » 19 Дек 2018, 09:42

Преди това бях с такава изолация, която се слага зад радиатори, но от топлината се напука, зелепна за казана и стана неизползваема.
Това сега са 2 пласта Eva Foam 4мм с лепило, т.е. общо 8 мм (ето това е производителя), но аз я взех от работата и нямам идея колко струва и от къде може да се намери в България. Много лесно се работи, буквално за 15 мин зелепих един за друг двата слоя, разкроих, изрязах отвори за кран, термометър и дръжки. Пасва идеално, след варката я навивам и заема място колкото постелка за йога :)
С тази изолация температурата падна само с 1 градус по време на озахаряването и значително по бързо завря, въпреки че не съм слагал изолация отдолу, а беше директно на плочките. За отдолу мисля да изрежда едно парче с 5см дебелина стиропор или Fibran. Другото което съм предвидил е да си направя подходящи ластици с катарами за по лесно поставяне и сваляне, че на снимките съм използвам временно Duck Tape, но не е добър вариант.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот NasoD » 19 Дек 2018, 10:03

Хехе ,мерси. Голяма зарибявка си е, трябва да се признае. Имам един въпрос, ако някой може да ми отговори. Ползвам дрожди S-33. На 50-те литра сложих 2 пакетчета, но може би малко рано .На 32C ги пуснах(беше 2:00 сутринта станало и умирах за сън), след като раздрусах добре бидона, за да го "аерирам".Помещението, в което сложих ферментатора е с температура 17C.Вече повече от 48ч. не е почнало да бълбука.Дали им е студено ,или пък съм ги сварил в началото още на 32C? На опаковката пише ,че "работната" им температура е 12-25C. Дайте съвет на Rookie-то плс :)
Аватар
NasoD
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Дек 2018, 14:31

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот Dave Lombardo » 19 Дек 2018, 10:11

Измери плътността бе, човек! Ако е надолу от OG, значи хайваните работят
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот ultrashock » 19 Дек 2018, 10:14

По принцип въпроса ти е за друга тема, но няма значение. За S-33 дават 15-20 градуса. Т.е. 32 им идва в повече, имай в предвид, че по време на ферментацията температурата във ферментатора се вдига с 2-5 градуса спрямо околната. Т.е. ако ферментираш на 17, ще се покачи до 20-21 градуса.
Дали ще имаш проблем - не знам, досега при мен винаги е имало ферментация дори на по високи температури, но не съм ползвал никога S-33. Обърни внимание дали е добре уплътнен ферментатора, защото ако изпуска от някъде няма да има видима ферментация и остава единствено с измервания да засечеш дали протича.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот NasoD » 19 Дек 2018, 10:23

Много благодаря за бързия отговор. Ферменатора е много добре уплътнен. А за измерването...малко акъл, но на време трябва. Ми просто не се сетих да измеря пак :text-thankyoublue:
Аватар
NasoD
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Дек 2018, 14:31

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот Bones » 19 Дек 2018, 16:12

Според този сайт (и не само), етилен-винил ацетата се топи при 80 - 90 градуса.

http://www.foamtechchina.com/eva-foam-material/

"The insulation abilities of EVA foam includes heat and thermal insulation.The can resist temperature from minus 30 degree centigrade to 80 degree centigrade."

Имаш ли някакви наблюдения от втвърдяване и/или изтъняване на материала?
Bones
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 126
Регистриран на: 30 Авг 2015, 10:06

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот ultrashock » 19 Дек 2018, 16:17

Ами явно този във фабриката не е точно от този материал, но нямам спецификация :)
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Варене по метода BIAB

Мнениеот 5th-hokage » 19 Дек 2018, 23:23

Само да вметна (то и това не е за тази тема) но опитно от последните 20-тина варки 5 кила малц след промиване и добре изцеждане тежат точно 8 килограма.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron