2-ра варка Уникат

Модератор: Martin

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот GunGod » 13 Авг 2019, 12:21

MadButcher написа:Направо вземи и си навий една серпентина с ето това https://bg-maistor.com/otoplenie/medni- ... 0-1-detail


Не всяка МЕКА медна тръба е подходяща за хранителни цели!
Повечето са за отопление и климатизация и НЯМАТ сертификат че са подходящи за питейна вода или други хранителни цели.
Проблемът е че имат повече от позволеното количество олово и други вредни/отровни в-ва. С твърдите тръби ситуацията е много по добра и повечето имат сертификат, затова внимавайте какво и от къде го купувате!
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот krhristov » 14 Авг 2019, 15:53

И аз съм с подобна серпентина навита от медна тръба, но не се знаех, че може да съдържа по-високо количество олово и вредни вещества. Има ли начин да се установи дали е с високо такова съдържание или трудна работа... ?
krhristov
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Фев 2019, 12:48

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот GunGod » 14 Авг 2019, 17:24

Ооо такъв анализ е скъп и не си заслужава, то сигурно над 50% са с такива серпентини. По евтино е нова серпентина но със сертификат за качеството на медта. Мен лично ме заболя главата докато го установя.

Едит:
Вчера ми се обади приятел металург видял поста с няколко забележки :D Според него съдържанието на вредни в/ва в тези тръби било нищожно и не било проблем да се ползват за нашите хранителни цели. Въпреки това аз лично продължавам да се придържам към стандартите според които определени материали са подходящи за храни а други не. Всеки може сам си да си прецени какво и как да ползва но докато не започнем масово да изискваме и да си търсим правата търговците ще продължат да безчинстват....
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот krhristov » 21 Авг 2019, 16:04

Е това, че съм влязъл в магазина за ВиК части и съм казал "дайте ми 10м медна тръба" не означава, че ни лъжат в качеството. Просто никъде не е споменато, че тази тръба става или не става за хранителни цели.
krhristov
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Фев 2019, 12:48

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот GunGod » 21 Авг 2019, 17:18

krhristov написа:Е това, че съм влязъл в магазина за ВиК части и съм казал "дайте ми 10м медна тръба" не означава, че ни лъжат в качеството. Просто никъде не е споменато, че тази тръба става или не става за хранителни цели.

Това е така защото никой не се интересува какво му продават а и малко хора имат ценз за да знаят какво да търсят или пък желание и време за да се "образоват".... дедовизми казваше един колега от друг форум.
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот MadButcher » 22 Авг 2019, 09:30

Е тая горе в линка, който съм посочил вредна ли е или не? ха, кажи като си "образован" и имаш "ценз", че ми стана интересно
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот GunGod » 22 Авг 2019, 15:14

MadButcher написа:Е тая горе в линка, който съм посочил вредна ли е или не? ха, кажи като си "образован" и имаш "ценз", че ми стана интересно

Не съм им представител за да отговарям вместо тях, щом ти е интересно ги питай. Гледам са я сложили в раздел отопление...

За фитингите ситуацията е същата, примерно в каталога на Виега тези които нямат сертификат за питейна вода са изрично обозначени. Преди две години като преправях лулата ми трябваше холендер с точно определени размери и познай, точно моя нямаше . :D Да вметна само че някой ми беше казал че тръбите за климатични системи били най "вредни" но не се сещам кой и не се ангажирам.

Ако темата представлява интерес може постовете да се преместят от модератор в подходящ раздел за да продължим дискусията понеже гледам че отиваме към разваляне на темата на колегата.

Едит:
Не беше трудно ..... отне ми около 5мин и през оналйн чата служител от този сайт ми изпрати PDF в който изрично са упоменати стандартите и приложенията в конкретния случай и за питейна вода, отопление и газ. Желание да има ..... не само надежди.
2019-08-22_155425.png
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот MadButcher » 23 Авг 2019, 09:17

Ами ти първо хвърляш бомбата, че меките тръби били с различни вредни сплави, после пък някакъв металург ти казал, че не било баш така, затова питам, защото се хвана за моя линк, който пуснах на случаен принцип, пък всеки да избира сам по свое усмотрение. Затова питам - вредна ли е или не. Аз казус въобще и конкретно с моята серпентина нямам. Хубаво е човек наистина да проверява и да се изказва с конкретно мнение, ай наздраве
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот GunGod » 23 Авг 2019, 15:51

:obscene-drinkingcheers: Нищо умишлено за линка. Отидох в два магазина и като питах ме гледаха като телета. :D Отидох в друг и там човека ми обясни че само твърдите тръби имали масово сертификат. Отивам в четвърти и хората директно ми пуснаха копие на принтера. Иначе като задълбах се оказа че производителите имат по няколко вида меки тръби и едните са конкретно за хладилни газове и не ги сертифицират за питейна вода, други са уни и стават за питейна вода, парно, газ и отново хладилни газове и т.н. Имат и козметична разлика в цената.
Интересуват ли се хората, търговците неминуемо ще почнат да се съобразяват.
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: 2-ра варка Уникат

Мнениеот Аспаруховско Пиво » 15 Сеп 2019, 20:33

Здравейте аз съм автора на на темата сега направих мъст 20 начален екстракт умрях от кеф имам и с имка но ми пише че е невалидна и не мога да я кача
Аспаруховско Пиво
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Юни 2019, 11:07

ПредишнаСледваща

Назад към Ейлове (с горна ферментация)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта